Ochrana bezkontaktních platebních karet

Většina z nás vlastní bankovní účet a k němu také platební kartu, se kterou můžeme vybírat peníze z bankomatů, platit v obchodech nebo nakupovat přes internet.

 

Reklama

 

 

Ke každému takovému výběru hotovosti nebo nákupu potřebujete znát svůj čtyřmístný PIN kód. U nákupu přes internet dokonce postačí, jen údaje uvedené na kartě.

 

Víte, že existují také bezkontaktní karty?

Tyto platební karty již vydávají téměř všechny banky a slouží hlavně k rychlé platbě menších částek. Například v obchodě můžete lehce zaplatit přiložením karty k terminálu a suma je vám z karty odečtena. U nákupu do 500 Kč není zapotřebí zadávat autorizaci v zadání pinu nebo podpisu.

 

Piktogramy označující bezkontaktní karty. Zdroj: www.kartyvbezpeci.cz
Piktogramy označující bezkontaktní karty. Zdroj: www.kartyvbezpeci.cz

 

Piktogramy označující obchodní místa, která akceptují bezkontaktní karty.  Zdroj: www.kartyvbezpeci.cz
Piktogramy označující obchodní místa, která akceptují bezkontaktní karty. Zdroj: www.kartyvbezpeci.cz
Zneužití bezkontaktních karet

Bezkontaktní karty nabízí řadu výhod, například již zmíněné rychlé placení. Stinnou stránkou věci je ale hrozba možného zneužití vaší karty. Bezkontaktní karta komunikuje s okolím a je možné s vhodným vybaveném z ní kdykoliv a kdekoliv přečíst data.

Čtečkou platebních karet může bez větších problémů disponovat téměř kdokoliv se znalostí elektroniky a s patřičným softwarem (programovým vybavením). Data z platební karty lze také přečíst pomocí mobilního telefonu s takzvanou NFC čtečkou.

Teoreticky pak může tato osoba získat data z vaší bezkontaktní karty a to bez vašeho vědomí. A jak již víme data z platební karty, stejně jako kartu samotnou bychom měli pečlivě střežit. Osoba s takto kradenými daty, může na váš účet nakoupit na internetu drahé zboží, zaplatit letenky, hotelové apartmá a podobně.

Údaje z karty mohou být přečteny až na dálku 1,5 metru. Vezmu-li to do extrémů, budete-li třeba platit u pokladny nákup, kdokoliv stojící ve frontě s patřičným vybavením by vám takto mohl ukrást vaše peníze.

 

Ochrana bezkontaktních karet

Situace ovšem není tak vážná a bankovní instituce mají nastaveno mnoho bezpečnostních opatření. Jedno můžete udělat i vy. Stejně jako chráníte svůj počítač antivirovými programy, je vhodné svou kartu ochránit před komunikací s okolím. K tomu vám postačí umístit vaší kartu do pouzdra pro bezkontaktní karty.

Speciální obal odstíní naší kartu a zamezí RFID čipu komunikaci s okolím. Na trhu již existuje mnoho užitečných pouzder ze speciálních slitin, které jsou lehké, pružné a vaší kartu bezpečně ochrání před bezkontaktním zneužitím. Cena bezpečnostního obalu začíná již na 99 korunách včetně dopravy. A to v porovnání se škodami, které mohou být krádeží dat nebo financí spáchány, se jistě vyplatí.

Navíc jsou obaly k dostání také v různých barevných provedeních. Pouzdra pro bezkontaktní karty naleznete v internetovém obchodě www.kartyvbezpeci.cz

Reklama