Nový trend využívání starých věcí nese název Upcycling

Je vám líto vyhodit staré věci? Uvažujete hospodárně a například roztrhané triko ještě párkrát použijete na vytření podlahy? Nebo se vám líbí myšlenka, že nepotřebné věci jdou stále ještě nějak využít? Jestliže, jste alespoň jednou odpověděli ANO, pak právě pro vás je určený první český magazín o upcyklaci – UpCycling.cz.

Co je to upcyklace neboli upcycling?

Pojem upcyklace pochází z anglického slova Upcycle a navazuje na všem dobře známé slovo recyklace, neboli koloběh produktů, které po skončení svého životního cyklu jsou recyklovány, aby z nich mohl být vyroben nový materiál a nový produkt. Upcyklace se ve své podstatě odlišuje od recyklace tím, že věci po skončení své funkce nerecykluje, ale dá jim nový užitek. Od toho předpona „Up“- cyklace – povznesení produktů na vyšší úroveň.

Jednoduše řečeno je upcyklace směrem, který si klade za cíl přeměňovat staré a nepotřebné produkty na věci s novou a vyšší užitnou hodnotou. Snahou je zamezit plýtvání a dosáhnout vyšší efektivity využívání produktů.

 Příklady upcyklace

Vánoční ozdoby ze žárovky, zdroj: UpCycling.cz
Vánoční ozdoby ze žárovky, zdroj: UpCycling.cz

K příkladům upcyklace patří například výroba stolů ze starých šicích strojů, výroba interiérových lamp ze skleněných lahví nebo šperků z nepotřebných hodinářských dílů. K dalším příkladům patří nejrůznější využívání starých látek nebo například originální výroba vánočních ozdob z nefunkčních žárovek.

Stůl ze šicího stroje
Stůl ze šicího stroje

A jelikož jsou lidé šikovní, stále přicházejí na nejrůznější nápady, jak efektivně využít nefunkční produkty. Nejdná se pouze o nefunkční produkty, ale také o záchranu staré poctivá práce, ke které patří například renovace jízdních kol, kterou se zabývá mladý student Alex Erdman. Podívejte se jak stará kola mohou krásně vypadat v článku Retro kola z dílny Alexe Erdmana.

 

 

Inspiraci naleznete na magazínu UpCycling

Upcycling je formou umění, filozofie, ale také životním stylem 21. století. Představení originálních výrobků, ale také jejich tvůrců a nejrůznější tipy, jak zužitkovat vše potřebné naleznete na novém magazínu UpCycling.cz.

Reklama
SDÍLET