Nový rok začněte harmonicky v duchu čínské medicíny

Znáte tradiční čínská medicína? Pokud ne, tak právě pro vás je dnešní článek určen. Tradiční čínská medicína není přímo o způsoby léčby ale především o dokonalé harmonii duše i těla.

V čem spočívá princip tradiční čínské medicíny?

Co to vlastně tradiční čínská medicína, nebo-li TČM je? Nehledejte v tom žádné dnešní technologie, ani nejnovější zdravotnictví. Medicína je jedna věc a čínská druhá. Jde o tisíce let starou harmonii těla a ducha.

Jing-Jang: když se protiklady přitahují

A co všechno zahrnuje? Například dobrý známy Jin-jang je v čínské medicíně jedna z hlavních teorií. To, že se protiklady přitahují, je známo odpradávna, černá a bílá, muž a žena, život a smrt. Jde o dvě opačné síly, které bez sebe nemohou být.

Teorie pěti prvků

Další teorií, která k tčm bezprostředně patří, je teorie pěti prvků, což jsou dřevo, země, voda, oheň a kov. Ale i blahodárné účinky a netradiční druhy léčiv se v čínské medicíně nepodceňují.  Mezi ty nejoblíbenější patří Morušovník bílý, který přináší zdraví od semen až po plody, Hroznovice (mořská řasa), která pomáhá od problémů se štítnou žlázou či Hřebíčkovec vonný, který vám pomůže od nevolnosti a nadýmání.

Kombinace čtyř bylin

Dokonce se můžeme setkat i s názory, že tradiční čínská medicína napomáhá v boji proti nemocem, jako jsou rakovina a infarkt. Je totiž vědecky prokázáno, že kombinace čtyř bylin – Scutellariae Radix, Jujubae Fructus, Paeoniae Radix a Glycyrrhizae Radix Preparata, léčí jak nevolnost, zvracení, průjem, tak i výrazně snižuje střevní škody způsobené chemoterapií.

Dejte tedy tradiční čínské medicíně šanci a uvidíte, že jakmile se jednou o ni začnete více zajímat, propadnete jí naplno. Ať už se budete věnovat bylinkám nebo jin-jangu, nezapomeňte, že k TČM patří i sporty, které spojuje hlavní myšlenka. Všechny mají základ v lidské duši. Jmenovat můžeme například Tchaj-ťi, což jsou tradiční i rodinné sestavy významných mistrů, Jóga či Kung Fu, nebo-li tradiční čínské bojové umění.

Reklama
SDÍLET