Nepodceňujte prevenci o své zdraví

Zdroj: www.sxc.hu
Pečovat o své zdraví bychom měli po celý náš život, jen ne vždy to jde podle našich představ. Právě naslouchání našemu tělu nás může upozornit na blížící se problémy a nemoci. V následujícím článku se zaměříme na prevenci zdraví, která je nenáročná a přesto nás může před zdravotními riziky včas varovat.

Jedním ze zdravotních indikátorů, který signalizuje náš zdravotní stav je krevní tlak. Jeho vysoké, ale také příliš nízké hodnoty reflektují, že něco není v pořádku. Normální krevní tlak považujeme 120-140/80-90. Za vysoký tlak považujeme, když dvakrát po sobě naměříme hodnoty přesahující 140/90.

Reklama

Při vysokém krevním tlaku jsou cévy vystavované zvýšenému krevnímu proudu, které se po určité době mohou ucpat nebo prasknout. V důsledku vysokého tlaku nám hrozí srdeční infarkt, mozková příhoda, mrtvice, ale také poškození zraku či selhání ledvin.

Abychom předešli těmto následkům je vhodná prevence v dodržování zdravé životosprávy, ale také preventivní měření krevního tlaku. Jen tak budeme schopni včas vyhodnotit případná riziko a včas vyhledat lékaře, který určí vhodnou léčbu. Krevní tlak měříme přístrojem s odborným názvem tonometr neboli tlakoměrem. Není od věci mít svůj vlastní tlakoměr doma a vždy si preventivně tlak změřit.

 

Zvýšená hladina cukru

Dalším indikátorem lidského organismu, na který můžeme sami preventivně dohlížet, je hladina cukru v krvi. Optimální hodnoty glykemie na lačno se pohybují v rozmezí 3,3-6,6 mmol/l. Při poklesu pod tuto hodnotu nastává stav hypoglykemie, kde je glykemická hodnota příliš nízká. To se projevuje křečemi, slabostí nebo zvýšeným pocením. Proti hypoglykemickému stavu se stačí najíst a dodat tak tělu více sacharidů, nejlépe však v jejich jednoduché formě, tedy glukózy.

Máme-li však hladinu cukru v krvi vyšší než 6,6 mmol/l dochází k hyperglykemickému kóma, které může vést až ke smrti. Hyperglykemické kóma nastává však pozvolna a k jeho regulaci stačí dávka inzulínu.

Zdravý člověk většinou tyto problémy řešit nemusí. Trpíme-li však cukrovkou je pro nás pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi životně důležitá. Za pomocí glukometru rychle zjistíme, jaké hodnoty glykemie máme a zda nepotřebujeme hladinu cukru v krvi upravit, například dávkou inzulínu. Díky tomu chráníme naše tělo před komplikacemi, které by vážně mohly ohrozit naše zdraví. Domácí glukometry ocení každý diabietik, ale naleznou své místo také u osob, které z preventivních důvodů hladinu svého cukru pravidelně sledují.

 

Zdravější život díky kyslíkové terapii

V rámci zdravotní prevence, snížení pocitu stresu a únavy, ale hlavně pro zlepšení kvality dýchání u alergiků a astmatiků je vhodná kyslíková terapie pomocí kyslíkového koncentrátoru. Tento přístroj vyrábí z okolního ovzduší koncentrovaný 95% kyslík, který příznivě působí na psychiku ale také zmínění dýchací potíže.

Domácí kyslíkové koncentrátory vynikají svou mobilitou a nemusí mít vlastní kyslíkovou láhev, jak je tomu u starších přístrojů. Koncentrátory se vyrábí také v malých provedeních do auta. Svou kyslíkovou terapii si tak budete moct užívat například při cestě na chatu nebo na nákupy.

Nepodceňujte signály svého těla, aktivně se zajímejte se o svůj zdravotní stav, dodržujte zdravou životosprávu a vyhnete se mnoha zdravotním komplikacím. Když navíc zapojíte více pohybu, budete se cítit plni energie a prožijte spokojenější život.

Reklama