Nepodceňujte křečové žíly

Objevují se hlavně na dolních končetinách a dovedou člověka pěkně potrápit. Své zkušenosti s nimi má každá třetí žena, ale nevyhýbají se ani mužům. Trápí nejčastěji kadeřnice, prodavačky, číšnice, letušky či lidi v kancelářích. Skoro v devadesáti procentech jsou dědičné.

 

Reklama

Křečové žíly neboli varixy jsou jasně viditelné žíly, ve kterých se kvůli poškozeným žilním chlopním městná krev. „Zdravé“ chlopně pomáhají krvi, aby tekla k srdci. V případě, že se ale jejich funkce naruší, krev se vrací zpět a zůstává v nich. Pak se na kůži objevují tmavé a na omak citlivé zduřeniny.

Jak je poznáte?

Cítíte v nohou tíhu, napětí a to hlavně v létě, v horku či večer po celodenní námaze. Nohy otékají, objevují se křeče, bolí. Kůže svědí a prosvítají v ní modré, postupně až fialové rozšířené žíly, které mají v průměru asi dva centimetry.

Když si všimnete prvních příznaků, neodkládejte návštěvu lékaře. Čím dál necháte problém dojít, tím nepříjemnější bude terapie. V těch nejtěžších případech se můžou varixy změnit v bércové vředy.

Co je způsobuje?

Těhotenství, dědičnost, obezita, hormonální léčba, horko, dlouhé stání či sezení, málo pohybu, nevhodná strava, zácpa, kouření, alkohol, vysoký krevní tlak.

PREVENCE

změna jídelníčku – jezte zeleninu, ovoce, luštěniny, celozrnné pečivo, rýži. Zapomeňte na smažená jídla, konzervované potraviny, dorty, sušenky a omezte solení.

pitný režim – měli byste denně vypít dva a půl litru neperlivé vody. Omezte sladké limonády, kávu a alkohol.

pohyb – je vhodná jízda na kole, běh nebo chůze, plavání. To vše napomáhá cirkulaci krve v nohou. Vyvarujte se klasického posilování, jízdy na koni či aerobiku.

 

LÉČBA

Zachytí-li se problém brzo, k operaci nemusí vůbec dojít.  Vyléčit se úplně nedají, ale výrazně se uleví:

–          lymfodrenáže

–          bandáže nohou nebo kompresivní punčochy

–          léky, které napomáhají zesílit žilní stěny, zvyšují pružnost a zlepšují činnost žilních chlopní

–          operace laserem

–          chirurgická zákrok

Pár dobrých rad na závěr:

V případě, že musíte dlouho sedět nebo stát, dělejte si přestávky a procvičte si nohy. Kružte chodidly, protáhněte se a projděte. Na deset minut si dejte nohy do zvýšené polohy. Doma je sprchujte střídavě teplou a studenou vodou (končete vždy studenou). Při sezení nedávejte nohu přes nohu. Nenoste moc vysoké podpatky a upnuté kalhoty.

Reklama