Nepodceňujme péči o bazénovou vodu

V dnešním článku bychom vám rádi pomohli s výběrem vhodného bazénu a neméně důležitou údržbovou bazénové vody.

Reklama
 

Prvním typem jsou plastové bazény, které jsou vhodným a nenáročným řešením pro ty, kteří si chtějí konečnou podobu svého bazénu uzpůsobit svým požadavkům, ať rozměrem, tvarem, hloubkou nebo volbou příslušenství. Velkou předností plastových bazénů je jejich dlouhá životnost, velmi snadná instalace a široká nabídka tvarů. Bazény jsou vyráběny ze zdravotně nezávadného materiálu stabilizovaného proti UV záření s vysokou odolností proti mechanickému poškození. Mezi velké výhody patří možnost zhotovení schodiště uvnitř bazénu.

Druhým typem, které rozlišujeme, jsou fóliové bazény. Jejich hlavní výhoda tkví v neomezenosti tvarem a rozměrem či dokonce barvou bazénu. Máte tak v rukou mnoho možností, jak uzpůsobit bazén svému vlastnímu vkusu. Bazénové folie se uplatňují nejen při stavbě venkovních nebo vnitřních bazénů, ale jsou vhodné i pro rekonstrukce bazénů starších.

Jako třetí jsou keramické bazény. Keramické bazény představují esteticky mimořádně přitažlivý prvek Vašeho domu a dokáží uspokojit i velmi náročného zákazníka, neboť rozměry, velikost a tvar bazénu jsou téměř neomezené. Investice vložená do keramických bazénů se zhodnotí dlouhou životností, bezproblémovou údržbou a spolehlivou funkcí.

Péče o bazénovou vodu

Samotné pořízené bazénu však nestačí. Po pečlivém zvážení výběru bazénu ideálního naším potřebám je třeba mít na mysli zvládnutí správné péče o bazénovou vodu. Jen tak zaručíme, aby voda v bazénu byla čistá a hygienicky nezávadná.

Bazénová chemie

V bazénové chemii rozlišujeme dezinfekční prostředky na bázi chloru a bezchlórové na bázi kyslíku. Chlorové přípravky jsou stabilnější, razantnější, jejich spotřeba i cena je nižší. Bezchlórové-kyslíkové přípravky jsou vhodné pro osoby, které trpí alergií, astmatem či exémy. Kyslíkové přípravky jsou šetrnější, jejich spotřeba a cena je však vyšší.

Nezapomeňte na filtraci

Samotná bazénová chemie nevystačí. Pro zachycení mechanických nečistot je zapotřebí disponovat kvalitní bazénovou filtrací.

Pro větší nadzemní i zapuštěné bazény je ideální písková filtrace. Písková filtrace složí k zachycení nečistot obsažených ve vodě. Využívají k tomu přírodní principy. Bazénová voda prochází přes pískovou filtrační náplň, ve které se mechanické nečistoty zachycují a čistá voda se vrací do bazénu. Filtrační jednotka by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6–8 hodin. U hodně zatěžovaných bazénů nebo při vysokých teplotách vzduchu se doporučuje přefiltrování vody za 3–4 hodiny.

U menších nadzemních bazénů volíme kartušovou filtraci. Kartušové bazénové filtrace složí k zachycení nečistot obsažených ve vodě. Bazénová voda prochází přes kartušovou papírovou filtrační vložku (válec papíru vrstveného do kruhu v podobě „harmoniky“) , ve které se mechanické nečistoty zachycují a čistá voda se vrací do bazénu. Filtrace se skládá z výměnné kartušové filtrační vložky a čerpadla. Filtrační vložku musíte několikrát týdně vyjmout a proprat tlakem vody. Pro dosažení kvalitní filtrace je třeba několikrát (závisí na zatížení bazénu) za sezonu vložku vyměnit.

Bazénové doplňky

Bez bazénového příslušenství se neobejdete. Mezi opravdu efektivní pomocníky patří solární plachty zamezující výrazné ochladnutí vody. Dále upotřebíme teploměry, hadice, schůdky a mnoho dalšího. Inspirujte se, podle čeho vybírat praktické bazénové příslušenství.

Reklama