Není káva jako káva

Také patříte mezi milovníky kávy? Pokud ano, dopřáváte si nejraději například espresso, ristretto, lungo, cappuccino, café machiato nebo latte? Anebo si vybíráte mezi arabicou či robustou.  Pokud však trochu tápete a nevíte, jaké jsou v těchto kávách rozdíly, pak pozorně čtěte.

 

Káva je většinou teplý nápoj z plodů kávovníků. Nejčastěji to mohou být plody kávovníku arabica či robusta. Zajímavostí však je, že plody výborné zrnkové kávy spadají mezi druhy ovoce a barva v době sklizně je většinou červená.

  • Arabica patří mezi více rozšířený druh kávy, tvoří totiž 70 % celkové světové produkce kávy. Pochází z jihozápadní části Etiopie a jihovýchodního Súdánu. Arabica se vyznačuje svou jemnou a lahodnou chutí a navíc i nízkým obsahem kofeinu.
  • Robusta naopak obsahuje až dvakrát více kofeinu než Arabica, což způsobuje, že její chuť a aroma nejsou tak výrazné. Pochází ze střední a západní Afriky.

Jdete-li si však sednout do kavárny nevybíráte mezi robustou či arabicou, ale jsou vám nabízeny zcela jiné typy káv.

  • Espresso je malý hrnek silné kávy, kterou tvoří 7 g kávy a cca 28 ml vody, jejíž teplota se pohybuje kolem 85 °C. Příprava trvá maximálně 30 vteřin.
  • Ristretto stejně jako espresso se tvoří ze 7 g kávy. Vody je však zapotřebí jen 18 ml a příprava trvá pouhých 18 vteřin.
  • Lungose také připravuje jako klasické espresso, ale rozdíl je v tom, že po 30 vteřinách se šálek doplní ještě horkou vodou. Ne nadarmo se mu také říká prodloužené espresso.
  • Cappuccinoje tvořeno z 1/5 espressem, z 2/5 našlehaným mlékem a zbytek tvoří opět horká voda. Mléko se vždy používá plnotučné při teplotě 70 °C.

Mezi další kávy, ve kterých najdete mléka více než dost, jsou také caffé macchiato, latte a latte macchiato. V kavárnách však můžete vybírat i mezi klasickou tureckou kávou nebo s kapkou alkoholu jako je alžírská káva. Klikněte sem a dozvíte se více o kávě.

Dopřejte si i vy kvalitní kávu, ke které zaručeně patří pohodové prostředí. A také proto je většina kaváren plná obrazů. Pokud si chcete tedy i doma vytvořit něco podobného, pak se inspirujte na umenisveta.cz, kde si můžete vyzkoušet rámování obrazů online.

Reklama
SDÍLET