Nedoceněná lichořeřišnice je vhodná do salátů i aromatických koupelí

Lichořeřišnici možná znáte spíše jako květinu s krásně velkými barevnými květy. Možná o ní ale nevíte to, že právě tato květina v sobě skrývá velké bohatství. Vhodná je pro přípravu salátů, čajů i aromatických koupelí. Zároveň obsahuje pro tělo prospěšné látky.

Lichořeřišnice je jako květina známá dlouhou dobu. Najdete ji na většině českých zahrad. Bylinkáři znají její účinky už dlouho, ale do popředí zájmu se dostává teprve nyní, v době kdy se stále více lidí o rostliny a jejich léčivou sílu zajímá. Pravdou je, že mnoho lidí mělo z této rostliny tak trochu strach, květiny se přece nejí. Obavy je ale radno hodit za hlavu.

Vhodná pro přípravu salátů i čajů

Lichořeřišnice, zdroj: pixabay.com

Lichořeřišnice se stala nejdříve oblíbenou kvůli její pikantní chuti. Její lístky se proto přidávaly do salátů. Zdravotní efekt byl odhalen až o něco později. Z lichořeřišnice je možné konzumovat lístky, stonky ale i květy. Rostlina ve velké míře obsahuje látky jako je enzym myrosin a glykosidní tropeolin. Pomáhat může při řadě potíží. Velkou pomocnicí je například při léčbě migrény. V tomto případě je vhodné pití čaje či obklady.

Vyniká antibakteriálními účinky

Zároveň má výrazné dezinfekční a antibakteriální účinky. Vhodná je tedy i při řešení potíží s močovými cestami a pomáhá také k uvolňování dýchacích cest. Dobrá je také pro posílení imunity. Tinktura z lichořeřišnice také pomáhá řešit problémy s vypadáváním vlasů. Výluh z květů také eliminuje nepříjemné kruhy pod očima.

Lichořeřišnici lze použít do pokrmů i přípravu koupele

Lichořeřišnice se dá konzumovat čerstvá – jen tak nebo jí můžete přidat do salátů. Připravit si také můžete čaj z čerstvých nebo sušených částí rostliny. Pro řešení potíží s močovým ústrojím jsou vhodné koupele. Z lichořeřišnice si také můžete připravit chutné kapary. Ty se připravují z poupat.

Reklama