Nebojte se pěstování růží. Základní péči zvládne každý

zdroj: pixabay.com

Růže jsou okrasnou  královnou všech zahrad mírného podnebí. Pro svou druhovou rozmanitost, která čítá přes 100 druhů, právem patří nejen do českých, ale také do anglických, francouzských či do japonských zahrad.  Navíc kytice růží je vhodná ke všem slavnostním příležitostem. O to víc potěší, když pochází z vlastní zahrádky. Základem úspěšného pěstování je pravidelná péče a ochrana před škůdci. 

Reklama

Jak si vypěstovat růže, které bude obdivovat každá příchozí návštěva? Na paměti musíte mít pár základních podmínek, jež jsou pro pěstování zaručeně důležité.

Často nás od pěstování růží odrazuje podnebí, které v České republice vládne. I když jsou růže teplomilnými rostlinami, určitě se nemusíte bát, že by žádná na zahradě nevyrostla. Je sice pravda, že při pěstování růží je důležitý sklon půdy ke světovým stranám, druh a složení půdy i vodní poměry, ale při láskyplné péči vyrostou růže i na záhonech, které disponují drsnějšími podmínkami.

Větší pozornost bychom měli věnovat chorobám a škůdcům, než klimatickým podmínkám. Ty se totiž nedají ovlivnit. Zato škůdcům, které na růže v přírodě čekají, se dá často předcházet. Růže dnes a denně ohrožují různí živočišní škůdci, houbové, bakteriální a virové choroby či všemi nenáviděný plevel.

Ochránit růže před škůdci a chorobami pomohou běžně dostupné přípravky a postřiky. Horší je to s již zmiňovanými rozmary počasí, kterými jsou mrazíky, velká sucha či naopak až velký přebytek všech živin a vláhy.

Z těchto důvodů je důležité se o růže správně a hlavně pravidelně starat. Za pravidelnou péči se nám růže odvděčí svým krásným květem a líbeznou vůní. Růže již dávno nejsou pouhou výsadou parků a zámeckých zahrad. S jejich výsadbou a šlechtěním proto můžete lehce začít.

Reklama