Nastává čas slunečnic: Zdobí zahrady i prospívají organismu

Slunečnice patří k symbolu léta. A není se čemu divit. Jejich pestré květy rozzáří zahradu od konce července až do podzimu. I poté vydrží ve váze několik týdnů. Navíc slunečnicová semínka i květy slouží nejen v kulinářství, ale i v lékařství a kosmetice. Pojďte se o královně zahrad, jak se slunečnicím přezdívá, dozvědět více.

 

Okrasa zahrady i unikátní živý plot

Krása slunečnic již k mistrovským dílům inspirovala nejednoho umělce. Zalíbení v nich našel například Vincent van Gogh, který slunečnice maloval ve slunné Provence. Právem patří tato jednoletá bylina k symbolům krásy, vznešenosti a především léta.

Její výrazně žluté květy totiž zdobí přírodu od závěru července či začátku srpna až do brzkého podzimu. A to není vše!

Jakmile na podzim květy seříznete, můžete se těšit z jejich krásy ještě dalších čtrnáct dní.

Slunečnice čím dál častěji zdobí naše zahrádky. A to nejen pro své květenství, ale i pro svůj vyšší vzrůst, který většinou dosahuje 180 cm. Díky tomu hustý záhon slunečnic vytvoří v létě nádherný živý plot, kterým můžete oddělit užitnou a relaxační část zahrady. Efekt je naprosto úžasný.

Slunečnicová semínka – cenný zdroj živin

Nejvyužívanější částí slunečnice jsou její semena. Ty nacházejí využití od zemědělské výroby slunečnicového oleje, přes výrobu bylinných olejů, mastí a tinktur až po kulinářství.

Slunečnicová semínka jsou prospěšná k běžné konzumaci. Obsahují až 45 % oleje a množství bílkovin, organických kyselin a dalších prospěšných látek.

Konzumace semínek zvyšuje ostrost vidění a má prostisklerotické účinky.

Okvětní lístky slunečnice ozdobí dezerty

Málo je známo, že velmi dobře lze využít i slunečnicové lístky. Ty jsou vhodné pro přípravu bylinných tinktur a odvarů, ale i pro zdobení dezertů, kaší a moučníků. Okvětní lístky slunečnice jsou totiž jedlé.

Léčivé účinky slunečnice

Už v dávných dobách znali naši předkové léčivé účinky slunečnic. Hojivé látky byly využívány především k zevnímu ošetření válečných zranění. I dnes se léčivé tinktury, protirevmatické masti a odvary využívají k léčbě kožních onemocnění a pro zklidnění podrážděné pleti.

Nenáročné pěstování

Pěstování slunečnice není vůbec náročné. Kromě zálivky v období klíčení semene není nutné se o rostlinu nijak zvlášť starat. Slunečnicím se daří v hlinitopísčité půdě s dostatkem živin a slunečního světla.

Semena slunečnice vyséváme přímo na záhon od dubna do května.

Během růstu je vhodné rostlinám udělat závětří nebo je podepřít, aby mladé výhonky nepolámal silný vítr. Pokud slunečnice vyséváme nahusto, poskytnou si částečnou oporu i závětří samy.

Od poloviny až závěru července, v závislosti na počasí, začínají slunečnice kvést. Vám již nezbývá než pozorovat jejich nádherné květy a poletující včely, které vytrvale květy opylují.

 

Reklama