Na bolest kloubů, svalů a zad vyzrajte teplou koupelí, cvičením a saunou

S přibývajícím věkem přibývá i neduhů. Nejčastěji si lidé ve stáří stěžují na bolest kloubů a zad. Vstávání z postele nebo procházka se psem už nejsou tak příjemnými ranními činnostmi jako dřív. Proč bolest zad a kloubů trápí většinu seniorů? A jak bolest řešit bez léků?

Ve dvaceti jsou klouby mnohem méně opotřebené než v šedesáti. Není divu, že si tak  častěji stěžují na bolest kloubů senioři než mladí lidé. Už po 40. věku můžete cítit, že klouby jsou méně pohyblivé, začínají vrzat, otékat a bolet. Tyto příznaky nasvědčují počínající artróze.

Artróza se zpočátku objevuje především u takzvaných nosných kloubů, tedy u kyčlí a kolen. Vše začíná postižením kloubní chrupavky, která začne měknout. Jakmile se na chrupavce objeví první trhliny, stává se z artrózy osteartróza a od ní už je to jen „krůček“ k trvalým a velmi závažným problémům s klouby a kostmi.

 

Bolavé klouby, svaly a záda je zapotřebí nahřát

Bolest kloubů a zad není radno podceňovat, rozhodně ale není nutné ani ihned běžet k lékaři a nechat si přidat na ráno a večer léky na klouby. Počáteční potíže můžete řešit i sami. V dnešním článku se ale vyhneme doporučení v podobě zdravého životního stylu. Toto opatření by při bolestech kloubů mělo být samozřejmé. Pokud navíc trpíte nadváhou, nebo dokonce obezitou, je vhodné začít snižovat váhu ihned.

Cvičení

I přestože je pro vás těžké ráno vstát, zkuste se po ránu trochu protáhnout. Vsedě či vestoje zakružte hlavou a rameny a vleže pokrčujte kolena a přitahujte je k sobě a do strany. Cvičení opakujte několikrát, dokud se klouby nezahřejí a bolest nepoleví. Vždy ale cvičte jen do té doby, dokud je vám to příjemné. Jakmile ucítíte nesnesitelnou bolest, vyměňte protahování za procházku po bytě nebo v parku.

Teplá koupel

Méně náročná oproti cvičení je teplá koupel. Také ta vám pomůže nahřát si klouby a ulevit i od bolesti bederní páteře. Do koupele si můžete přidat pěnu, sůl a mnohé další vonné přípravky, které vám ve vaně zpříjemní čas. Pokud vás nebaví jen tak ležet a oddávat se odpočinku, vezměte si s sebou do vany knížku. Jestliže máte doma jenom sprchový kout, pak si můžete zajít na teplou koupel do wellness centra či do městských lázní.

Sauna

Klouby si krásně prohřejete také v sauně. Ta už ale bohužel není součástí každé domácnosti. Saunu najdete téměř v každém aquacentru, ve wellness a v různých relaxačních centrech.  Pokud nemáte rádi klasickou finskou saunu, pak určitě vyzkoušejte infrasaunu nebo parní lázeň.

Gely a náplasti

V neposlední řadě vám rychle ulevit od bolesti pomohou chladivé gely a náplasti. Ty lze použít lokálně. Díky účinné látce diklofenak se zbavíte bolesti svalů, zad i kloubů. Navíc tyto přípravky mají protirevmatické účinky. Vyzkoušet můžete například Oflen gely a náplasti, o nichž se více dozvíte na http://www.olfen.cz/.

Reklama