Taky máte ten krásně hřejivý pocit z práce na zahrádce? Pak vězte, že nejste sami. Práce s rostlinami a hlínou rozvíjí motoriku, uklidňuje mysl, zvyšuje koncentraci a přináší celou řadu pozitivních účinků. Díky tomu se zahradní terapie čím dál více uplatňuje v domovech pro seniory. Představíme si, co je zahradní terapie, jaké přináší účinky, a co vše k ní budete potřebovat.
Pozitivní účinky zahradní terapie
Práce na zahrádce čím dál častěji slouží jako terapie pro seniory a osoby s handicapem. Vysazování rostlin, trhání plevele, zalévání a hlavně pravidelná starost o rostoucí rostlinky je nejen oblíbenou kratochvílí v domovech seniorů, ale především činností rozvíjející smysly. Zahradní terapie má prokazatelné pozitivní účinky na osoby s mentálním postižením a pacienty trpící smyslovým i fyzickým handicapem.
Kontakt s přírodou totiž léčí nejen tělo, ale i mysl. Zahradní terapie pomáhá odbourávat stres, uklidňuje mysl a přispívá k vyšší koncentraci. Díky tomu se nejen snižuje krevní tlak, ale také stimuluje myšlení, paměť a cit pro kreativitu. Aktivní prací člověk zároveň procvičuje motoriku a zapojuje svaly, které při běžných činnostech příliš nevyužívá.
Zahrada má tak silnou energii, že stačí pouze pobyt v přírodě a člověk se hned cítí lépe. Radost je o to větší, když se člověk aktivně zapojí do starání o květiny a bylinky, které láskyplnou péči vracejí v podobě krásných květů i chutných plodů.
Mobilní zahrádky přibližují přírodu k lidem
Většina domovů pro seniory nedisponuje vlastními záhony, o které by se klienti mohli starat. Zároveň by to ani nebylo vhodné, protože starším osobám činí potíže rovnováha, ohýbání se k záhonkům a celková horší mobilita.
Praktickým řešením je přiblížit zahrádku k samotným obyvatelům. A právě tento nápad umožňují realizovat mobilní zahrádky Marli. Mobilní zahrádka představuje vyvýšený a dřevem ohraničený prostor s kovovou vanou, ve kterém lze bez problémů zahradničit.
Předností mobilní zahrádky Marli je samotná výška, který odpovídá výšce běžného stolu. U zahrádky lze proto sedět na invalidním vozíku nebo na židli. Tím se nenamáhají záda. Mobilní zahrádka je navíc umístěna na čtyřech nohách vybavenými kolečky, která umožňují snadnou přemístitelnost. U jedné zahrádky mohou sedět a pracovat až čtyři lidé najednou. Díky tomu nejen, že se odreagují, ale společnou týmovou prací posílí také sociální vazby.
Alternativou k mobilním zahrádkám jsou vyvýšené záhony Marli, které jsou koncipovány, tak, aby k jejich obdělávání nebyl nutný hluboký předklon. Postačí si k záhonu sednout na židli. Vyvýšené záhony jsou zároveň vhodné do městských sídlišť a komunitních zahrad, kde není úrodná půda. Dřevěná konstrukce navíc chrání rostliny vůči přízemním mrazíkům.
Cílem je poskytnout radost ze zahradničení
Za výrobou mobilních zahrádek a vyvýšených záhonů stojí firma Marli – zahrada bez bariér z Vrbna pod Pradědem. S nápadem na stavbu mobilních zahrádek přišel majitel společnosti, pan David Valach, který pracoval v domově seniorů a snažil se najít smysluplnou aktivitu, jenž by obyvatele nejen naplňovala, ale také rozvíjela jejich schopnosti.
„Naším cílem je vyrábět praktické a zároveň okrasné mobilní zahrádky, které potěší jejich uživatele a zároveň ozdobí každou zahradu. Také postupně přinášíme další výrobky, a to zejména na základě vašich podnětů a úzké spolupráci s vámi, kterým není stáří lhostejné,“ říká David Valach.
O úspěchu myšlenky svědčí také skutečnost, že projekt mobilní zahrádky získal 2. místo v soutěži T-Mobile Rozjezdy 2016 v Moravskoslezském kraji. A co je nejdůležitější? Veškeré produkty David Valach se svým týmem zkouší přímo v praxi v Domově pro seniory ve Vrbně pod Pradědem. A právě vysoká užitná hodnota a pozitivní přínosy zahradní terapie stály za úspěchem rozšíření mobilních zahrádek Marli do mnoha zařízení sociálních služeb v České republice i na Slovensku.
„Věřím, že naše výrobky pomohou rozzářit oči všem, kteří s nimi budou tvořit svůj svět,“ uzavírá svou krásnou vizi David Valach, výrobce mobilních zahrádek Marli.