Maminky, které by mohly být babičkami. I v Česku rodí ženy po padesátce

zdroj: pixabay.com

Zatímco ještě v osmdesátých a devadesátých letech ženy poprvé rodily kolem dvacítky, dnes se hranice prvorodiček posunula o téměř deset let. A nejen to. Neposouvá se jen dolní hranice, ale i ta horní. Mít dítě po padesátce dnes už není problém. Je to ale ještě vůbec vhodné porodit ve věku, kdy už by žena mohla být babičkou?

Reklama

Statistiky uvádí, že v Česku každoročně porodí alespoň jedna žena ve věku 47 až 54 let. V České republice mohou ženy podstoupit umělé oplodnění až do věku 49 let, avšak po čtyřicítce si musí zákrok už zaplatit. Do 40 let mají ženy nárok na tři asistovaná oplodnění, která hradí zdravotní pojišťovna. Rozhodne-li se tak žena po čtyřicítce otěhotnět, pak si musí připravit zhruba 50 000 Kč, a to je cena pouze za jeden pokus oplodnění s darovanými vajíčky. Obvykle je zapotřebí provést dva až tři pokusy.

Avšak výjimkou nejsou ani ženy, které otěhotní ve vyšším věku přirozenou cestou. Příkladem je tomu i paní Alena. „Doktoři mi řekli, že nemohu mít vlastní děti. S manželem jsme podstoupili několikrát umělé oplodnění, bohužel vždy bez úspěchu. Zdařilo se až tehdy, když jsme to ani jeden nečekal. Otěhotněla jsem ve 45 letech, jelikož se jednalo o vytoužené miminko, rozhodli jsme se, že si i přes vyšší věk děťátko ponecháme.“

Nejen doktory potvrzená neplodnost ale může stát za tím, že ženy porodí ve vyšším věku. Některé touží po velké rodině a chtějí mít dětí jako smetí, jiné se zas několik let marně snaží a nechtějí přestat ani po čtyřicítce. Občas do gynekologických ambulancí zavítají ženy, kterým už děti odrostly a které by rády opět byly někomu nápomocny. Bohužel vnoučata jsou u těchto žen často v nedohlednu. Jiné si zas najdou o více jak deset let mladší partnery a i ti touží po vlastním potomstvu. A výjimkou není ani záměna menopauzy za těhotenství, jak říká gynekolog MUDr. Petr Wiecek: „Setkal jsem se už s několika těhotnými ženami po padesátce, které otěhotněly náhodou v přechodu. Ty ale lékařskou pomoc vyhledaly kvůli umělému přerušení.“

Lékaři se shodují na tom, že není nutno starší rodičky ihned zavrhovat. I v České republice jsou ženy, které by rády podstoupily umělé oplodnění po padesátce. Těmto ženám je ale velmi důležité vysvětlit, kolik a jaká vyšetření budou muset podstoupit, a především pak ale také jaká rizika hrozí nejen jim, ale i dítěti.

I přestože starší ženy o sebe pečují, jsou zdravé a chodí pravidelně na lékařské prohlídky, jsou rizika nemocí a potratu u nich dvakrát větší než u mladších maminek. Organismus se nedá obalamutit. Stárnutí je proces, který ani ženy neošálí.

Reklama