Lógr nemusí nutně končit ve dřezu. Zužitkovat ho můžete v kuchyni i na zahradě

Milujete tureckou kávu?  Pak jistě po každém vypití lahodného hrnku nastává čas „kam s lógrem?“ Rozhodně ho nemusíte vyhazovat do koše a ani vylévat do dřezu. Ač to možná nevíte, lógr lze takzvaně recyklovat. Skvěle vám poslouží jako lapač pachu, vycídí vám zašlé hrnce i ochrání domácí mazlíčky před blechami.

Někteří tureckou kávu nemohou ani cítit, jiní si na žádném jiném typu kávy tak nepochutnají. Pokud i vy patříte mezi milovníky „turka,“ pak byste měli vědět, že lógru se nemusíte zbavovat.

 

Kávový lógr vyčistí mastné hrnce i vás zbaví zápachu v lednici

S lógrem nemusíte chodit daleko. Využití pro něj najdete hned v kuchyni. Kávový lógr vám skvěle vyčistí mastné a připálené pánvičky i hrnce. Stačí na dno nádobí rozložit kávovou sedlinu a počkat pár minut. Po chvilce působení se pusťte do drhnutí a sami se přesvědčte, že hrnce i pánvičky budou zase jako nové.

Pokud máte stále sedliny dostatek, pak ji můžete přesypat do misky a dát do lednice. Díky tomu se zbavíte nežádoucích pachů, které se v ledničce mísí z různých druhů uloženého jídla.

U zápachu ještě chvilku zůstaneme. Kávový lógr totiž oceníte i při krájení česneku a cibule. Také se vždy při této činnosti nemůžete zbavit nepříjemného pachu z rukou? Využijte sedlinu jako peeling a nejenže vám ruce budou opět vonět, ale zároveň je budete mít i dokonale hebké.

 

Kávovou sedlinou zrenovujete starý a poškozený nábytek

Lógr ale neumí zázraky jen v kuchyni. Pomůže vám i v dalších místnostech domácnosti. Díky sedlině se zbavíte nechtěných škrábanců na tmavém lakovaném nábytku a zároveň dodáte starému nábytku „novou“ patinu.

Na poškrábaný nábytek stačí nanést do spár trochu kávové sedliny a nechat ji zaschnout. Poté jen nábytek přeleštěte a sami uvidíte, že škrábance budou nenávratně pryč.

Pouštíte-li se do renovace starého nábytku, pak lógr využijte k vytvoření zmiňované patiny nebo k obarvení nábytku do béžového odstínu. V prvním případě sedlinu naneste v jedné vrstvě na nábytek a v druhém případě ji smíchejte s vodou. Vezměte látku, kterou do směsi namočte, a přetřete jí nábytek.

 

Káva odpuzuje vosy, mouchy, blechy, slimáky, mravence i mšice

Pomocí kávového lógru si doma hravě vyrobíte přírodní repelent. Ač se někteří vůně kávy nemohou nabažit, hmyz naopak od lahodného šálku kávy odlétá pořádně daleko. Na vosy jděte od lesa a zapalte suchou kávovou sedlinu, pokud vás ale trápí mouchy, pak ty odeženete smícháním lógru se sušenou bazalkou.

Avšak káva neplatí jen na mouchy a vosy. Rády ji nemají ani blechy. Proto při koupání vašeho domácího mazlíčka přimíchejte kávovou sedlinu do šamponu. Nebojte, nebude vám čtyřnohý kamarád vonět kávou. Vy zápach vůbec nepocítíte, zatímco blechy už zdálky budou vědět, že na tohle zvířátko skákat nemají.

V neposlední řadě můžete lógr použít i na zahradní škůdce. Slimáky, mravence i mšice kávovou sedlinou snadno zaženete. Stačí lógr nasypat do záhonu, ke kytkám a k bylinkám.

Reklama
SDÍLET