Letní péče o zahradní nábytek – jak na to?

Letní období je čas, kdy vaši zahradu využijete nejvíce. Sezóna začala a vy si užíváte každý okamžik s přáteli nebo rodinou. To ovšem znamená, že v této sezóně dostává váš zahradní nábytek nejvíce zabrat. Jak ho „udržet ve formě“ a zároveň si neubírat čas na ty příjemné věci na zahradě jako je opalování, relax a grilování?

Křesílka, válendy, stoly, houpačky anebo židle. Všechno toto nejen že může být poznamenáno zubem času, ale i obyčejným provozem. V krátkosti poradíme, jak se starat o ty nejběžněji používané druhy zahradního nábytku.

 Plastový nábytek

Nábytek z plastu má tu výhodu, že vydrží opravdu hodně, a to i svérázné zacházení dětských obyvatel domácnosti. Vylitá omáčka, poškrábaná křesla v záchvatu uměleckého nadání, stůl pomalovaný fixami – máme dobrou zprávu – plastový nábytek ve většině případů dokážete bez větších potíží těchto i řady dalších následků dětských her zbavit. Také mastnotu z plastového nábytku dostanete hravě, nemusíte si dělat hlavu s usazováním nečistot do pórů plastového nábytku, když ho budete pravidelně omývat. Pokud k tomu použijete namočenou houbičku v teplé vodě a správný přípravek, můžete se těšit na dlouhou životnost vašeho nábytku.

Dřevěná houpačka

Dřevěné prvky jsou ozdobou každé zahrady, ale starat se o ně není jen tak – ať už máte ze dřeva houpačku, kompletní sadu nábytku nebo jen některé jeho části jako opěrátka. O takové kusy je zvlášť potřeba se starat. Aby dřevo dlouho vydrželo, je dobré do něj alespoň jednou za rok vetřít speciální pečující a ochranný olej dle typu dřeva. Díky pravidelné péči zabráníte navlhnutí, trouchnivění dřeva nebo výskytu hub či plísně.

Měkoučké podušky

Podušky na sedadlech nebo houpačce zažijí nejeden kontakt s mastným „sosem“, se zálivkou nebo s převrhnutou sklenicí červeného vína. Jistě vás nebaví pokaždé celou textilní sérii strkat do pračky a prát několikrát za léto. Rychlým řešením je použití přípravku Jaso komfort na skvrny. Jasem skvrny postříkáte a poté jen vydrhnete za pomocí navlhčeného hadříku. Podušky byste neměli nechávat venku, na některých polstrováních je sice uvedeno, že jsou voděodolná, určitě ale prodloužíte jejich životnost, když je nebude zbytečně vystavovat větru, dešti a špatnému počasí. Aby se při skladování neumazalo, nebo aby vám doma nepřekáželo, je dobré si na zahradní polstrování pořídit úložný box.

Vaše zahradní výbava se vám jistě odvděčí za čas, který jste do ní investovali krásným vzhledem a dlouhou životností. Pokud ji budete pravidelně udržovat ve formě, můžete se spolehnout na to, že hned tak do výslužby neodejde.

 Lucie Paseková

Reklama