Léky se barví až do 80 000 barevných odstínů. Důvod vás překvapí

Určitě každý z nás si během života vzal nějakou tabletku. A určitě budete souhlasit, že když vypadá pěkně, polyká se daleko příjemněji. Víte ale, že paleta barevných provedení léků přesahuje až 80 000 odstínů? Proč se pilulky barví do růžova, žluta, modra či zelena? Odpověď vás překvapí.

 

Na lákavý vzhled pilulek sází jejich výrobci. Nelze jen pouze o reklamní tah. Barvy totiž podporují účinky léků. A to je jeden z důvodů, proč se léky obarvují. Při pohledu na některé barevné škály se nám sbíhají sliny. Vypadají báječně, maskují zápach a nepříjemnou chuť.  Kromě výrazného zabarvení se používá také ovocné aroma a to zvláště u přípravků pro děti na snížení teploty či u antibiotických sirupů.

Vliv barev na naši psychiku

modrá – uvolňuje, uklidňuje
zelená – pomáhá regenerovat
růžová – navozuje pozitivní emoce, rychle ulevuje od bolesti
žlutá – působí pozitivně
červená – povzbuzuje, dodává energii a vitalitu
oranžová – dodává energii nervovému systému, ulevuje od bolesti, hřeje

Silný vliv placebo efektu

Právě barevný odstín léků, přispívá vědomě i podvědomě na naší psychiku a může mít pozitivní vliv na průběh léčby. Svou roli hraje takzvané placebo, respektive placebo efekt.

Pro vysvětlení placebo efekt představuje stav, kdy jsou pacientovi podávány léky stejného tvaru, vzhledu, barvy a dokonce i chuti, které běžně užíval. Tyto léky ale neobsahují  žádné účinné léčivé látky. Výzkumy prokázaly, že pacientům, kteří si myslí, že jsou léčeni skutečnými léky, se na základě autosugesce zlepšil zdravotní stav. Jinými slovy síly psychiky je při léčbě různých druhů onemocnění velmi nápomocná. Minimálně tím, že se člověk zklidní a lépe svou nemoc prožívá.

Úsměvná historka z ordinace potvrzující silný vliv barev

Osmdesátiletá paní přišla k lékaři pro „své červené pilulky“. Ovšem tentokrát jí byly předepsány „bílé“. Jaké bylo její zklamání.  V žádném případě si lékařem nenechala vysvětlit, že účinky pilulky jiné barvy jsou naprosto stejné.

Za týden paní přišla na kontrolu a hrozně si stěžovala, že „ty bílé prášky“ ji vůbec nepomohly.

Reklama