Křehkost způsobuje předčasné úmrtí. Vědci přišli na to, čím proti tomuto stavu bojovat

Zdroj: Pixabay.com

Křehkost je stav, který není každému znám, přesto se s ním potýká až 54 % starších pacientů. S křehkostí přichází nadměrná únava, úbytek váhy i slabost. Avšak vědci přišli na to, že středomořskou stravou lze těmto projevům stáří zabránit. Co je to křehkost? Trpíte tímto stavem i vy? A jak se mu bránit?

Reklama

O křehkosti se často nemluví. Jedná se o projev stáří, se kterým je spjata nižší kvalita života a vyšší náchylnost vůči úrazům a zlomeninám a řídnutí kostí. Na první pohled nic, co by člověk mohl zaznamenat. Avšak kromě toho jde křehkost ruku v ruce i s častějšími nemoci a s duševními a sociálními problémy.

Křehkost se projevuje v různých stádiích. Tím nejmírnějším je takzvané pouhé riziko ohrožení, tím nezávažnějším je stav, který vede k demenci a k předčasnému úmrtí. Především pak křehkost velmi ohrožuje pacienty po operacích, kdy komplikace související s tímto stavem mohou vést k nesoběstačnosti jedince.

Jaké poznáte, že trpíte křehkostí?

Mezi základní ukazatele křehkosti patří minimální fyzická aktivita, nechtěné shozené kilogramy, častá únava, nízká svalová síla a pomalá chůze. Jestliže trpíte jedním až dvěma znaky, jste ohroženi rizikem křehkosti. Pokud u sebe pozorujete více jak tři ukazatele, řadíte se mezi „křehké seniory.“

Křehkost lze takzvaně posilnit, a to správnou výživou, která významnou měrou stojí za zdravým stárnutím. Strava by měla být bohatá na bílkoviny a vitamín D, což splňují některé nutriční drinky dostupné v lékárnách. Avšak pokud těmto nápojům příliš neholdujete, máme pro vás dobrou zprávu. Vsadit můžete i na středomořskou stravu.

Středomořskou kuchyní snížíte rizko křehkosti

Vědci z University College London ve Velké Británii přišli na to, že riziko křehkosti se dá snížit středomořskou stravou. I přestože dnes je tento pojem už mnohým znám, původně byl definován až v 60. letech 20. století, kdy se vědci zabývali stravovacími návky právě Řeků a Italů. Poté začali porovnávat rizika srdečních onemocnění obyvatel z okolí Středomoří a populace žijící ve Spojených státech amerických a v severní Evropě. Ti na tom byli o poznání hůře.

Středomořská strava je zdravá, její součástí je především zelenina, ovoce, ořechy, luštěniny, cereálie, olivový olej, ryby, mléko, maso a červené víno. Naopak v minimálním množství jsou přijímány do těla sladkosti a vejce.

Trpíte-li i vy křehkostí, nemusíte kupovat v lékárnách nutriční drinky, které ne vždy jsou valné chuti a vůně, raději se inspirujte středomořskou stravou. Více nejen o řecké a italské kuchyni se dočtete v rubrice Toulky mezinárodní kuchyní.

 

Reklama