Krásný i nebezpečný oleandr

Řadí se k nejatraktivnějším přenosným rostlinám. Bohatě kvete a příjemně voní. Terasu, balkón či zahradu neobyčejně zkrášlí a vdechne jim náladu letních přímořských míst.

Reklama

Oleandr je stálezelený kvetoucí keř až menší strom. Ve volné přírodě může dosáhnout až čtyřmetrové výšky. Větve a výhony mají úzké pruhovité listy dlouhé asi 10 až 15 centimetrů, kožovité, lesklé. Na konci výhonů vykvétají krásné květy v bohatých květenstvích.

Pěstování není náročné. Od jara do podzimu se mu nejlépe daří venku na slunném chráněném místě například pod pergolou, která je krytá průhlednou stříškou, protože jeho květy jsou náchylné na vlhkost a při dlouhodobém dešti hnědnou, plesnivějí a opadávají. Keř pěstujeme ve větších nádobách s dobrou drenáží a musíme jej hnojit každý týden hnojivem určeným pro okrasné kvetoucí dřeviny. Na vláhu je náročný hlavně v době květu. Substrát bychom měli udržovat stále vlhký

Musíme si ale dávat pozor na jeho nebezpečnou vlastnost. Prudce jedovaté jsou všechny jeho části včetně květů. Ovšem největší koncentrace účinných látek je v listech. Mírná otrava se projeví nevolností a požití většího množství listů nebo květů může skončit smrtí.

Pokud se na zahradě nebo v domě se pohybují malé děti, musíte dát tuto rostlinu zcela z jejich dosahu anebo její pěstování dočasně oželet!

Krátkodobě snese i teploty klesající až k mínus 10 °C. Mrazíky většinou poškodí mladé výhony, které potom odumírají, avšak rostlina spolehlivě obráží ze staršího dřeva, nebo tvoří nové výhony od kořenů. Dlouhodobé mrazy však nepřežijí.

Oleandr zazimujeme na velmi světlém místě třeba na zaskleném balkónu nebo v chladné chodbě při teplotě mezi 5 až 10 °C.

Reklama