Kotě není dospělá kočka. Jak správně krmit koťátko?

zdroj: pixabay.com

Kotě není dospělá kočka, a tak je nutné přistupovat i k jeho stravě. Jestliže jste si pořídili kočičí miminko, pak byste měli vědět, jak správně ho krmit, a na co si dát při výživě pozor.

Reklama

Chcete-li mít doma krásnou a zdravou kočku či kocoura, je nutné dodat kotěti kvalitní stravu už od narození. Co se množství týká, pak samozřejmě vždy závisí na rase kočky. Jestliže jste si vybrali spíše domácího povaleče, pak toho nejspíš nesní tolik jako energičtější raubíř.

Krmivo pro koťata je vhodné až do jednoho roku kočky

První tři týdny po narození je kotě závislé na matce a jejím mléku. Vy byste malého chlupáče měli dostat nejdříve až po osmi týdnech. Na samostatnou stravu si kotě zvyká od čtvrtého do osmého týdne. To už mu pouze mateřské mléko nestačí a je zapotřebí přidat příkrmy v podobě granulí, kapsiček a konzerv, avšak jen těch, které jsou určeny pro nejmenší.

S příkrmy je nutné začít pozvolna, aby si zažívací trakt zvířátka mohl zvyknout. Jakmile je kotě odstavené od matky je vhodné ho krmit pravidelně šestkrát denně po menších dávkách. Od půl roku pak můžete pravidelnost snižovat na třikrát denně. Dospělou kočku lze krmit dokonce i jednou denně. Vždy ale pravidelně v určitý čas.

Půlroční koťata by měla vážit zhruba 2,4 až 3,2 kg a speciální výživu pro mláďata by měla dostávat až do jednoho roku. Jejich krmivo totiž musí obsahovat všechny potřebné výživné látky a musí mít tu správnou konzistenci, kterou dokážou malí tvorové dobře rozžvýkat a strávit.

Kočky mají mlsné jazýčky, kvalitní strava jim chutná i prospívá

Krmivo určené pro mláďata koček musí obsahovat především vysoce stravitelné živočišné bílkoviny, které jim pomohou potravu bezpečně a snadno trávit a vyloučit. Velmi důležitou součástí krmiva je vitamín E a C, omega mastné kyseliny, řepná vláknina, lněné semínko, mořské řasy, antioxidanty, lutein, taurin a beta karoten.

Díky správnému složení je ochráněna sliznice střev, udržena střevní mikroflóra, posílena imunita a zajištěna správná funkce močového ústrojí. Navíc mají koťátka zdravou srst a kůži.

Při výběru krmiva dbejte na to, aby granule, kapsičky a konzervy obsahovaly maximálně    10 % uhlohydrátů, co největší podíl masa a co nejmenší množství obilí a sóji.

Mléko a ani sladkosti koťatům nedávejte

Při výživě kotěte dejte pozor na to, aby veškeré krmivo bylo opravdu určeno pro koťata. Orientovat se můžete podle označení „junior.“

Konzervy, granule a kapsičky by vždy měly mít pokojovou teplotu, max. 40 °C. Chlupaté mazlíčky se snažte krmit pravidelně a na stejném místě.

Zapomeňte na mléko, které obsahuje laktózu. Ta kočkám neprospívá. Pokud chcete kotěti dát mléko, pak jedině se sníženým obsahem laktózy. Kravské tak můžete vyměnit za speciální kočičí. Stejně jako kravské mléko nezařazujte do jídelníčku koček sladkosti. Cukry domácím mazlíčkům škodí.

Dopřejte kočkám už od mala dostatek čerstvé vody. Vhodné je jim po bytě rozmístit více misek, nebo pořídit kočičí fontánku na vodu.

Rada nad zlato

A na závěr jedna dobrá rada. Kočky jsou velmi konzervativní. Nemají rády změnu, proto na jakou stravu je v mládí naučíte, takovou budou obvykle vyžadovat až do stáří. Změnit značku granulí může být velký problém. Pokud už k tomu musí dojít, pak vždy postupně.

Reklama