Korupce všude kolem nás

Co je vlastně korupce? Můžeme ji charakterizovat jako zneužití postavení, které je spojeno s porušením principu nestrannosti při rozhodování. Je motivována snahou po materiálním zisku nebo získání jiných výhod. Ale jednoduše řečeno, korupce je úplatkářství, podplácení, korumpování a v naší zemi poslední dobou dosti rozšířená věc. Připomeňme si alespoň zlomek z nich.

Začneme třeba korupční aférou jednoho z bývalých předsedů vlády Stanislava Grosse. Určitě si pamatujete jeho honosný majetek. Doposud nevysvětlil, kde na něj vzal. Podle něj je totiž úplně normální, že člověk nedokáže vysvětlit, kde vzal 1,2 miliónu korun na pořízení luxusního bytu. Ale pro nás normální smrtelníky je to částka, která by za zjištění původu přece jen stála. Nemohu zapomenout zmínit i jeho akcie v hodnotě kolem 300 miliónů korun, které opět podle Stanislava Grosse, jsou alespoň o řád nižší, a díky nim se jeden z našich bývalých premiérů stal znenadání třetinovým vlastníkem společnosti Moravia Energo. Dnes si ale spokojeně se svou rodinou žije na Floridě a užívá si těžce vydělaných peněz.

Teď bychom si mohli zavzpomínat na nedávnou kauzu o projektu Opencard, ke které jistě neodbytně patří jméno bývalého pražského primátora Pavla Béma. Dodnes se mnoho lidí ptá, proč se projekt tak prodražil a proč nevydělává tak, jak měl. Podle auditu, který byl proveden, je jasné, že téměř 20 miliónů korun město vyhodilo z okna. Všude kde bylo možné, tam se peněz dalo více, než mělo. A to je první jasný krok k tomu, že to opět smrdí korupcí. Na projektu Opencard vydělalo lidí víc než dost, ale město Praha to určitě nebylo.

A v neposlední řádě nesmím zapomenout zmínit situaci v politické straně Věci Veřejné. Nezapomínejme, že než vstupovali do politiky, bylo jejich hlavním cílem bojovat proti korupci. A vida, není to ani rok, co se tihle nováčci poprvé objevili na politické scéně a už tu máme korupční aféru, která pomalu ale jistě vede k rozpadu celé vlády. Zatím ale těžko říci, zda věřit mladé Kristýně Kočí nebo ostřílenému bývalému majiteli společnosti ABL Vítu Bártovi.

Reklama