Kokos: zázračná medicína i skvělá lahůdka

Pociťujete na sobě, že paměť už není to, co bývala, rozčílí vás úplná maličkost a celkově se cítíte zesláblí? Začněte pravidelně jíst kokos, a to jak v syrové, tak ve sladké formě! Zdraví máme jenom jedno, a proto bychom o něj měli pečovat a hýčkat si ho.

 

Svůj dávkovač léků můžete několikrát denně obohatit o kokosové dobrůtky. Kokos můžete přidat do jakýchkoliv receptů, jí se totiž upravený nasladko i naslano. Navíc se z něj dají vykouzlit osvěžující nápoje. O jeho blahodárných účincích ví svoje tradiční čínská medicína, západní věda i Ajurvéda.

Kokosová voda – lék na všechno

Mladý, zelený kokos obsahuje kokosovou vodu s vysokým podílem vitamínu B1, B2, B6, B3 a C. Voda je také bohatá na křemík, vápník a hořčík, které mají blahodárný vliv na vysoký krevní tlak, na řídké kosti a zuby. Protein, obsažený ve vodě, se zase postará o získávání svalové vlákniny, která posiluje mozek. Obecně se dá říci, že kokosová voda je nejlepším lékem na nejrůznější druhy onemocnění močového měchýře. Loknout si jí dokonce můžete i když vás trápí zažívací problémy.

Dužina kokosu v jakékoliv formě

Tuhá dužina zralých, hnědých kokosů se nejčastěji používá pro léčbu nervových nemocí, při špatné paměti a celkové slabosti. Konzumovat ji můžete nejen v syrovém stavu, ale i v ovocných koktejlech. Chcete-li si vyloženě zamlsat dejte si lahodnou Carla Coco, politou čokoládovou polevou s vysokým obsahem kakaa.  Notnou dávku dužiny totiž najdete také v kvalitních kokosových tyčinkách.

S čím kokos nemíchat?

Existuje pouze několik potravin se kterými kokos zcela nesouzní. Syrová dužina kokosu by se neměla míchat s mléčnými výrobky a vhodné není ani spojení se syrovým vejcem. Kokos pak dostane podivnou „pachuť“.

Jak vybrat ten pravý?

Při výběru kokosu se nenechte napálit. Nechcete si přece domů donést zkažený kousek! Jak na to?

1. Ořech si pořádně ohmatejte, neměl by mít měkká místa a trhlinky.
2. Tři vrchní ďolíčky by měly být tmavé a čisté, pokud je jeden z ďolíčku porušený, bude kokos pravděpodobně zkažený.
3. S kokosem zatřepte, tím zjistíte, zda obsahuje onu blahodárnou vodu.

Pro kokosy naštěstí nemusíte jezdit do tropických krajin. Najdete je na pultech každého správného obchodu. Pokud se však chystáte na exotickou dovolenou, dopřejte si ho třeba i čtyřikrát denně. Tak hurá na kokosy!

Reklama