Když se váš svět točí kolem inzulínu…

Zdroj: Ogilvy & Mather Morava

Pokud se vás nebo někoho z vašich blízkých týká cukrovka neboli diabetes, jistě víte, jak nedílnou součástí života je měření a hlídání optimální hladiny cukru v krvi, jehož přesun z krve do buněk zajišťuje právě hormon inzulín.

Reklama

U diabetu rozlišujeme dva základní typy – diabetes I. typu a diabetes II. typu. U diabetu I. typu organismus neprodukuje hormon inzulín, který je potřebný k pohybu cukru z krve do buněk (absolutní nedostatek inzulínu). Příčinou II. typu diabetu je nedostatek inzulínu nebo špatná reakce těla na inzulín (relativní nedostatek inzulínu).

Diabetici, podle toho, jak vážné, je jejich onemocnění, často upravují své návyky a životní styl, při správné kompenzaci onemocnění však pacienty nemusí cukrovka nijak zvlášť omezovat.

Věděli jste například o diabetu, že?

  • Diabetici mohou darovat krev, avšak za podmínky, že jejich kompenzace je výborná.
  • Diabetici se mohou nechat tetovat, pokud jsou dobře kompenzováni.
  • Diabetes 2. typu je progresivní onemocnění, u kterého většina lidí k aplikaci inzulinu dospěje. Při užívání inzulinu jsou pacienti lépe kontrolovaní a zabrání se tak často rozvoji sekundárních komplikací.

Nejhorším nešvarem je kouření

Čeho by se diabetici rozhodně vyvarovat měli, je kouření. Kouření zvyšuje riziko poškození cév, hojení ran i vysokého krevního tlaku, poškození ledvin či oční sítnice. Kouření může přispívat k diabetické neuropatii, zvyšuje se také riziko poruch cévního systému. U kuřáků je také mnohem vyšší riziko rozvoje cukrovky 2. typu.

Základem předcházení nepříjemným komplikacím je důsledná kompenzace diabetu (udržování hodnot glykémie v optimálních hodnotách) i dodržování tzv. režimových opatření. Ta zahrnují správně vedenou dietu, udržování optimální hmotnosti a přiměřenou tělesnou aktivitu. Mezi přidružené potíže související s diabetem patří mezi jinými neuropatická bolest.

 Neuropatická bolest u diabetiků

Neuropatická bolest má podobu záchvatů a výrazně se projevuje v noci, a to jako brnění, mravenčení nebo řezavá bolest. Ostrou a palčivou bolest doprovází tzv. hypestezie, což je změněné vnímání doteků a v praxi znamená ztrátu citlivost. U diabetiků má na neuropatickou bolest rozhodující význam především včasná diagnostika, zahájení léčby a kompenzace diabetu.

U pacientů s neuropatickou bolestí trvající déle jak rok, je léčba velmi nejistá a úleva o 30 % je považována za velký úspěch. Odborníci však stále hledají nové možnosti, jak pacientům od bolesti ulevit. Jeden směr se věnuje tzv. přírodním polyfenolům – speciálním látkám, mezi které patří například kurkumin, mangiferin nebo resveratrol.

Potíže se vstřebatelnou mastí

Donedávna ještě tyto látky doprovázely potíže se vstřebatelností – tělo dokázalo využít jen minimum podané látky. Bylo tedy třeba pracovat na zvyšování vstřebatelnosti těchto látek. Té bylo dosaženo přidáním látek a lecitin a piperin. Důležité polyfenoly společně s těmito látkami obsahuje na českém trhu nový doplněk stravy Neuritogen. Obsažený kurkumin slouží nejen jako doplněk terapie neuropatické bolesti, ale i preventivně u nově diagnostikovaných diabetiků a pacientů před zahájením léčby cytostatiky (látky určené k léčbě nádorových onemocnění).

Lucie Paseková

Reklama