Kde hledat správný „job“

Nezaměstnaný člověk je člověkem se spoustou času. Kromě každodenního projíždění nabídky volných míst, obcházení potencionálních zaměstnavatelů a docházky na stanovené schůzky s úřadem práce, má vlastně volno. Ale velká zábava to není. To mi věřte. Takže jak si vlastně hledat práci, abychom ji opravdu našli?

Honza se ráno vzbudí o půl deváté. Několika pohyby si srovná záda, dokud nekřupnou a cestou do koupelny jakoby mimochodem zapne konvici s vodou. Z koupelny už vychází o něco civilizovanější a plný ranní energie. Horkou vodou zalije tři lžičky rozpustné kávy, zapne počítač a očima přebírá dnešní snídaňové menu složené z útlých možností jeho lednice. Nakonec přece jen něco vybere a zasedá k počítači. S kriticky nadzvednutým obočím proletí ranní zprávy a dává si pozor, aby nedrobil do klávesnice.

Reklama

Posilněn snídaní a obrněn nadhledem nad čerstvými pesimistickými vyhlídkami české ekonomiky, se pouští do vyhledání práce. Nejprve jen tak zkusmo zadá do vyhledávače slova volná místa. Jako první samozřejmě vyskočí oficiální portál Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV)Zadá si rozšířené vyhledávání a zaškrtne vzdělání, požadovaný minimální plat i vzdálenost od svého bydliště. Ohledně profese je momentálně dost přizpůsobivý.  Vybere proto tři, které jsou mu nejbližší, a klikne na tlačítko vyhledat.

Mezi dalšími servery s nabídkou volných míst, které ten den propátrá, patří oficiální stránky jeho úřadu práce, stránky státní správy i adresy, které jsou mu povědomé z reklamy a zabývají se shromažďováním pracovních nabídek.

Další portály

jobs.cz – je přehledný, má vlastní poradnu, přehled dalšího vzdělávání a užitečnou funkci agent

fajn-prace.cz – je nekomplikovaný a rychle se budete orientovat dle navolených profesí

prace.cz – má efektivní členění nabídek, funkci agenta a kalkulaček a samozřejmě také poradnu

profesia.cz – je profesionální, dostanou se vám rady ohledně pohovoru a dostatek referencí

nabidky-prace.cz – určitě oceníte několik možností vyhledávání a nepostradatelnou poradnu

Pak si vytvoří profil v několika pracovních agenturách, které mu mohou práci zprostředkovat samy a neváhá ani se zavedením pár agentů. Tato funkce znamená, že si na webové stránce vyplní své požadavky ohledně pracovního místa a na uvedenou e-mailovou adresu mu pak pravidelně přichází slibné nové nabídky.

Nakonec rozeslal několik odpovědí s přiloženým životopisem a všechny adresy firem si poznačil do notesu vedle počítače. Byl by docela trapas, odpovídat na některý inzerát dvakrát. Stát se to opravdu může, protože některé nabídky zůstávají mezi volnými místy vyvěšeny déle, než si v tom množství odpovědí máte šanci zapamatovat. Navíc takhle aspoň udržuje Honza přehled o své aktivitě a ví co odpovědět až se ho úřad práce zeptá, zda si hledá práci a jestli se něco rýsuje.

Tak a teď si to shrneme. Při hledání práce:

1)      si vytvořte  pravdivý a optimalizovaný životopis

2)      pravidelně procházejte nabídky volných míst

3)      navštivte a oslovte firmy ve vašem okolí, i když zrovna nikoho nehledají

4)      nebojte se vytvořit si profil a vyvěsit svůj životopis v pracovní agentuře

5)      požadavkům inzerátu byste měli vyhovovat z 80 a více procent

6)      na internetových stránkách si můžete pořídit „agenta“, který vás bude o volných místech informovat

7)      nebojte se telefonického nebo osobního kontaktu, pokud není v inzerátu výslovně upřednostněn e-mail

8)      inovujte své e-maily, neodpovídejte univerzálně

9)      nesnižujte svou hodnotu, je důležité umět „se prodat“, ale nelžete, nestojí to za to

10)   veďte si přehled oslovených potencionálních zaměstnavatelů

Reklama