Kamenná slunce v Krušných horách

Dnešní výlet započneme na vlakové stanici Moldava v Krušných horách. Trasa je dlouhá zhruba 20 km. Budeme se pohybovat v hraničním pásmu, proto s sebou nezapomeňme vzít osobní doklady. Zde nahoře v horách to také často pořádně fouká a teploty jsou zde o poznání nižší než jinde, tak si nezapomeňme přibalit dostatek teplého oblečení.

Krušné hory jsou krásné ve kterémkoliv ročním období. Chůzí v čerstvě napadaném sněhu se ale brzy unavíme. Často jdeme rozsáhlou neobydlenou oblastí, kde se snadno ztratíme a pomoci se nedovoláme. Volme tedy dle vlastních možností vhodné roční období pro výlet zde.

Reklama

Z nádraží se vydáme vlevo po cestě, přejdeme koleje, pokračujeme dolů k lesu. Jdeme po žluté turistické značce a následně zelené ke dvěma horským chatám na Vitišce. Ceny jídel i pití jsou zde nepřiměřeně vysoké.

Nyní pokračujeme po zeleně značené cestě na vrchol hory Pramenáč. Přímo u cesty vidíme zajímavé skalní útvary. Při bližším pohledu na nich spatřujeme přírodní zajímavost kamenná slunce.

Tyto úkazy vznikly při sopečné činnosti v minulosti, kdy sopečným výbuchem do výšky vystřelené kameny ochlazené spadly do žhavé lávy, která se kolem nich paprskovitě smršťovala.

Dále vystoupíme na nejvyšší vrchol Cínovecké hornatiny Pramenáč, vrátíme se na zelenou značku a pokračujeme směr Dubí.

Z Dubí můžeme jet vlakem domů, nebo dojít k rozcestníku u lázní a vydat se po žluté turistické značce na Komáří vížku.

Reklama