K zápachu z úst přispívá průmyslově zpracovaná strava, která je bohatá na cukry

zdroj: pixabay.com

Péče o dutinu ústní patří mezi základní hygienické úkony. Přesto velká řada lidí  trpí zdravotními problémy s dásněmi doprovázenými zápachem z úst. 

Reklama

Přestože si zuby pravidelně čistíme, vytváří se na zubní sklovině zdánlivě neškodný biofilm, neboli zubní plak. Ten je tvořen mikroskopickými zbytky potravy, ve kterých se usazují kolonie bakterií. Pokud zubní plak včas a správně neodstraníme, hrozí riziko vzniku zubního kazu, případně zánětu dásní.

Nejčastějšími příznaky potíže s dásněmi je jejich citlivost, zanícenost, zápach z úst a nepříjemná pachuť. Navíc se mohou patogenní bakterie dostat do těla a způsobovat závažné infekce, které v extrémních případech mohou vést až k srdečnímu infarktu.

Rizikový faktor: průmyslově zpracovaná strava

Onemocnění podpůrných tkání zubů postihuje až 85 % české populace, s problémy různého stupně bojují rovným dílem muži i ženy. K rizikovým faktorům potíží s dásněmi i závěsným aparátem zubů patří průmyslově zpracovaná strava bohatá na jednoduché cukry, které bakterie přímo milují. Stav dásní prokazatelně zhoršuje kouření, dalšími faktory můžou být cukrovka, těhotenství či jiné hormonální výkyvy.

Ústní vody s obsahem alkoholu zbytečně dráždí sliznici

Nepříjemná pachuť v ústech, špatný dech, povlak na jazyku či zvýšená kazivost zubů jsou nezanedbatelné signály, že byste měli věnovat péči o dutinu ústní větší pozornost. Kromě klasického čištění zubů je dobré provádět antibakteriální výplachy úst, které umí bojovat s nežádoucími mikroorganismy. Pokud ale trpíte záněty či dokonce krvácením z dásní, měli byste se zcela vyhnout ústním vodám s obsahem alkoholu, které ústní sliznici zbytečně dráždí a přesušují.

Reklama