Je nespavost vaší noční můrou? Víme, jak se jí zbavit

zdroj: pixabay.com

Převalování v posteli, koukání do stropu a vztek z nevyužitého času – bezesná noc jednou za čas potrápí každého z nás. Pokud se ale z nespavosti stane běžná záležitost, je třeba tuto situaci začít aktivně řešit, než si zaděláte na vážné zdravotní potíže. 

Reklama

Nespavost neboli insomnie je porucha spánku, při které postižený není schopen usnout nebo se během spánku často probouzí. Nespavost se může projevovat obtížným nočním usínáním, brzkým ranním probouzením, neschopností znova usnout nebo častým nočním probouzením.

Pokud bychom chtěli nespavost rozdělit podle typů, je nejvhodnějším kritériem délka trvání potíží s nespavostí.

Pokud jste pod tlakem, ve vypětí a stresu, můžete se potýkat s přechodnou insomnií – ta vymizí zpravidla do týdne nebo po odeznění stresového faktoru. Již závažnějším typem je akutní insomnie v trvání do jednoho měsíce, při těchto potížích je již vhodné navštívit odborníka, který určí závažnost stavu. Dlouhotrvající, tedy chronická insomnie, může být primárním onemocněním nebo následkem jiné nemoci – často deprese. Může mít závažné zdravotní následky, je tedy třeba rozhodně neotálet s návštěvou odborníka.

Příčiny a důsledky nespavosti

Existuje řada příčin nespavosti, mezi ty nejčastější patří již zmíněný stres, nepravidelný spánkový režim, nadměrné množství kofeinu, alkoholu i jídla – zejména v odpoledních a večerních hodinách i nedostatek pohybu.

To, že si v noci dostatečně neodpočineme, na nás intenzivně dopadne v průběhu dne. Únava, bolesti hlavy, podrážděnost, neschopnost koncentrace i sklon k depresi – to jsou běžné důsledky, se kterými se jistě setkal každý a které se dají zvrátit dostatečným odpočinkem a spánkem. Při dlouhodobém spánkovém deficitu se nedostatek spánku projevuje podobně jako opilost, důsledkem však mohou být i poruchy vnímání a úsudku.

První pomoc při nespavosti

  • Sklopte žaluzie nebo zatáhněte závěsy, světlo zvenčí je nepříjemným narušitelem spánku.
  • Pro spánek zvolte ideální teplotu, doporučuje se 16 – 20 °C, teplotu však volte individuálně podle toho, jak je vám příjemná, příliš nízká nebo vysoká teplota může spánek narušovat.
  • Odpusťte si odpolední zdřímnutí, která mohou nespavost zhoršovat.
  • Sport a fyzická aktivita jsou vzhledem k nespavosti dobrým pomocníkem, ne však před spaním.
  • Dopřejte svému tělu pravidelný řád – choďte spát a vstávejte ve stejnou nebo podobnou dobu.
  • Nikotinu a kofeinu je vhodné se před spaním vyhnout minimálně 4 hodiny.

Reklama