Je-li Zelený čtvrtek bílý,…

…tak je léto teplé. Tato pranostika vypadá letos velmi nadějně. Zima je úporná, nechce se své vlády vzdát, a tak je možné, že letošní Zelený čtvrtek bude opravdu bílý.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, a tak není divu, že se k nim váže řada pranostik.

Meteorologie však velikonoční pranostiky vůbec nebere na milost. Důvodem je především to, že Velikonoce jsou pohyblivým svátkem. Slaví se první neděli po prvním jarním úplňku, tedy někdy v období od 21. března do 25. dubna, a toto rozpětí vyvolává u meteorologů při hodnocení velikonočních pranostik velké pochybnosti. Pranostiky jsou v tomto kontextu hodnoceny jako pověrečné.

Pověry, nebo reálný podklad pro předpověď léta?

Ach, to počasí… Přáli bychom si o něm vědět víc. Jenže je tajemné. Pořád nevíme, co počasí utváří. Přes všechny moderní vymoženosti nedokážeme vývoj počasí odhadnout. Spoléháme se na sledování příznaků a z nich věštíme.

Velikonoce nabízejí k věštění řadu možností.

Velmi zajímavě vypadá pranostika, která spojuje dva hlavní křesťanské svátky – Vánoce a Velikonoce. Praví se v ní: Zelené Vánoce, bílé Velikonoce. Loňské Vánoce byly zelené, to si všichni moc dobře pamatujeme, proto bílé Velikonoce letos vzhledem k úporné březnové zimě vypadají jako docela pochopitelná realita.

Bude mít tato pranostika pravdu? Bude Zelený čtvrtek opravdu bílý? To se už velmi brzy dozvíme. Na to, jaké bude léto, si ale ještě hodně dlouho počkáme.

Naši předkové o jednotlivých velikonočních dnech bedlivě sledovali počasí a věštili:

Velký pátek: Prší-li na velký pátek, je k doufání úroda.  Velký pátek deštivý, dělá rok žíznivý. Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.

Bílá sobota: Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní. Když prší do božího hrobu, bude žíznivý rok.

Hod boží velikonoční (Neděle velikonoční): Prší-li o velikonočním Hodu, bude v létě nouze o vodu. Velikonoce krásné úrodu nám dají, pakli slunce hasne, louky sucho mají. Vítr, který od Velikonoc do svatého Ducha panuje, drží se celý rok.

Velikonoce jsou významným bodem našeho kalendáře. Považujeme je za svátky jara a v tom se pranostiky i meteorologie shodnou. Po Velikonocích je zima definitivně pryč a my se můžeme těšit z prvních pupenů, zelené trávy, barev postupně kvetoucích rostlin a snad i sluníčka. Veselé Velikonoce, milí čtenáři!

Reklama