Jaterní dieta

Špatnou životosprávou netrpí pouze naše tělo zvenku, ale především i ze vnitř. Nejeden orgán je poškozován nadměrným požíváním alkoholu, mastných jídel či přemíry sladkého. Dnes tedy bude řeč o orgánu zvaném játra.

 

Reklama

 

Dojde-li k poškození jater, je nutné dodržovat jaterní dietu. Ta dodá nejen regeneraci vaším játrům, ale celkově prospěje i celému tělu a nastaví vám pravidelný jídelníček. Jaterní dietu je především nutné dodržovat při žloutence či po prodělané mononukleóze. Pokud jste ale ani jednu tuto nemoc neprodělali a vaším nejoblíbenějším jídlem je vše smažené anebo tučné, a to vše nejraději zapíjíte dobře chlazený pivem či sladkou limonádou, pak i pro vás je jaterní dieta na místě.

Příznaky onemocnění jater

Jasnými příznaky onemocnění jater jsou zažloutlá oční bělma, trávicí potíže, únava, křeče, lámavost nehtů, padání vlasů, problémy s pokožkou a v neposlední řadě také žlutý povlak na jazyku. Pak je potřeba vyloučit škodlivé látky a nasadit zmiňovanou jaterní dietu. Jaterní dieta však neznamená hladovět, ale naopak musíte játru nastavit režim, a přijímat tak pravidelně vyváženou stravu.

Zakázaná jídla při jaterní dietě

Jak už bylo řečeno, při jaterní dietě zapomeňte na vše smažené, mastné a tučné. Vyřadit z jídelníčku byste měli i jídla smažená pouze na másle. Co se týče masa, pak preferujte raději drůbeží, telecí a ryby. Úplným tabu se pro vás stane alkohol, a to v jakékoliv podobě. Z pití je potřeba omezit i kávu a sladké nápoje, a to nejlépe na minimum. Místo čokolády raději tělu dopřejte čerstvé ovoce. Ze zeleniny se vyvarujte česneku a cibuli, naopak ideální je mrkev a brambory. Jakékoliv koření raději při jaterní dietě vynechejte a pikantním jídlům se vyhýbejte obloukem.

 

Reklama