Jakou funkci v zažívacím systému plní laktobacily?

Trpíte zažívacími problémy, kterými jsou zácpa, plynatost nebo bolesti břicha po jídle? Většinu těchto problémů způsobuje narušená mikroflóra trávicího traktu. Pro správné fungování zažívacího traktu jsou důležité laktobacily, jejichž význam vám vysvětlíme. 

Laktobacily jsou živé mikroorganismy, které pomáhají udržet přirozené prostředí v trávicím traktu. Laktobacily lidské tělo přijímá v mléčných výrobcích s živou kulturou nebo prostřednictvím nejrůznějších doplňků stravy, kterými můžou být pilulky či nejrůznější nápoje.

Laktobacily odborně spadají do takzvaných probiotik, které prostřednictvím živých kultur pozitivně působí na lidský organismus.

Co jsou to probiotika?

Termín probiotika má základ v řeckém výrazu „probiotic“, který znamená „pro život. Probiotika jsou de fakto opakem antibiotik, které mají za úkol likvidovat nevhodné mikroorganismy.

Přirozená střevní mikroflóra předchází zažívacím obtížím

Přirozená střevní mikroflóra je prevence moha potížím již sama o sobě. Laktobacily totiž okyselují střevní prostředí, a díky tomu zabraňují růstu baktérií, které způsobují průjmy, záněty nebo například salmonelózu. Užívání probiotik by tak mělo být hlavně z preventivních důvodů.

Laktobacily nepůsobí pozitivně jen na střevní mikroflóru. Jsou také nedílnou součástí ženských pohlavních orgánu, kde vytváří přirozené prostřední v poševní oblasti a pomáhá právě při zánětech pochvy.

Užívání probiotik je vhodné také po léčbě antibiotiky, protože antibiotika ničí i mikroorganismy prospěšné pro lidský organismus. Užívání antibiotik tak narušuje přirozenou mikroflóru v lidském organismu a díky probiotikům tuto mikroflóru můžeme snadno obnovit. Navíc laktobacily podporují celkovou imunitu organismu. Podle výzkumů se rovněž podílí na snížení hladiny cholesterolu a hrají důležitou roli v prevenci srdečního onemocnění.

Jak probiotika přijímat?

Jak bylo na začátku zmíněno, laktobacily a veškerá probiotika můžeme přijímat v mléčných výrobcích s živými kulturami, jakou jsou jogurty, kysané výrobky a podobně. Jenže ne všichni dobře snáší mléčné výrobky, ať už z důvodu alergie nebo jiných příčin. Proto se nabízí možnost užívání tablet, které laktobacily obsahují.

Mnoho onemocnění se odvíjí od naší nezdravé životosprávy, poslouchejme tedy naše tělo, snažme se pochopit, jak funguje, a věnujme se prevenci. Je přece daleko lepší, pokud to jen jde, udržovat naše tělo ve zdravém stavu, než ho následně ničit antibiotiky a dále tak oslabovat náš imunitní systém.

Reklama