Jaké zvíře je vhodné pro osamělé seniory? Pes, kočka i morče

Samota je velmi zlá a těžká, přesto se jí občas neubráníme. Především pak ve stáří zůstávají někteří senioři osamoceni. Celoživotní partner odejde a rodina nemá moc času. Pokud se i vy cítíte sami a nemáte tolik aktivit, které by vás zabavily na celé dny, pak si pořiďte domácího mazlíčka. Poradíme, podle čeho zvířátko vybírat.

Ještě předtím než si nějakého domácího mazlíčka pořídíte, si zodpovězte pár otázek:

Kolik peněz chcete do zvířátka investovat?

Kolik času denně se mu můžete věnovat?

Jak jste na tom s mobilitou?

Bude se mít, kdo o zvířátko postarat v případě, že budete na pár dní pryč?

Odpovědi na tyto otázky by vám měly pomoci s výběrem. Pokud si ráno sotva dojdete do schránky, pak pro vás jistě nebude tím pravým čtyřnohým kamarádem pes, kterého musíte pravidelně alespoň dvakrát denně venčit. Jestliže naopak rádi chodíte ven, často jezdíte na výlety a v průběhu dne se moc doma nezdržujete, pak si nepořizujte kočku, která by celé dny doma strádala samotou a smutkem.

 

Pes je nejlepší přítel člověka, a to i seniora

Při pomyšlení na domácího mazlíčka asi každého napadne již zmiňovaný pejsek. Ten je velmi často věrným kamarádem, který svého páníčka doprovází na každém kroku. Ideální je pro všechny, kteří trpí samotou. Psa můžete vzít všude sebou a na rozdíl od jiných zvířátek ho lze i vychovat.

Se psem můžete chodit na procházky, potkávat se s dalšími pejskaři a trávit s ním veškerý volný čas. Na oplátku se vám dostane bezmezné lásky. Při výběru pejska dejte ale pozor na plemeno. Ne každá rasa je pro seniora vhodná.

Vybírejte z těch s klidnou povahou, vhodný tak je například velmi inteligentní a věrný Zlatý retrívr, klidný a učenlivý Labradorský retrívr, přátelský Kavalír King Charles španěl, veselý a společenský Yorkshirský teriér nebo malý a přítulný Maltezský psík.

 

Kočka z útulku si vás vybere sama

Nejezdíte-li tolik na výlety a více času trávíte doma než venku, pak můžete místo o psovi pouvažovat o kočce. Také ta se vám za správnou péči odvděčí uklidňujícím vrněním, které mnozí označují za léčivé.

Kočky jsou vhodné pro pohybově omezené osoby, nepotřebují totiž chodit ven. Přesto je ale nutné jim čistit kočičí WC a dávat jim jídlo. I výběr kočičky není jen tak, velmi oblíbené jsou například Britské modré, Mainské mývalí nebo Radgoll.

Pro seniory je často nejlepší variantou pořídit si už dospělou kočku. Tu můžete najít například v útulku, díky čemuž si pořídíte nového kamaráda a ještě uděláte dobrý skutek. Vyrazíte-li do útulku, pak buďte připraveni na to, že vy si vybírat nebudete, kočka si totiž obvykle vybírá svého nového páníčka sama.

 

Do osamělého domova si můžete pořídit i papouška nebo morče

Rozhodovat se jen mezi kočkou a psem ale nemusíte. Jsou tu i další varianty zvířátek, které vám zpříjemní samotu přes den.

Starší lidé tak mohou ocenit například roztomilého mazlíčka s heboučkým kožíškem v podobě zakrslého králíčka, stejně tak ale i potěší menší morče nebo úplně malinkatý křeček. Zábavní a krásní jsou také papoušci, naopak klidné zase rybičky. Zvířátek na výběr je mnoho, je jen na vás, jakému typu dáte přednost a jaké máte možnosti.

Reklama