Jak zvládnout horké dny ve vyšším věku?

Dusno a vysoké teploty zachvátily v posledních dnech celou Českou republiku. V tomto parném období jsou ohroženi především lidé v důchodovém věku. U seniorů často dochází k dehydrataci, která v kombinaci s nejrůznějšími léky negativně ovlivňuje zdraví člověka. Lze bez újmy na zdraví zvládat horké dny i ve vyšším věku?

 

Dostaňte do sebe dostatek tekutin a přiměřeně jídla

Zdroj: Pixabay.com

V horkých dnech pravidelně pijte. Nesnažte se vypít hodně vody najednou, ale raději pijte po menších dávkách častěji. Zapomeňte na sladké šťávy a čaje a dejte přednost neperlivým minerálkám. Na pozoru by měli být především kardiaci a diabetici, kterým hrozí vážná zdravotní rizika v kombinaci s nedostatkem pitného režimu. Nehledě na to, že dehydratace zhoršuje i činnost ledvin.

Co se jídla týká, pak je vhodné držet se základního pravidla: „Jíst střídmě.“ V horkých dnech jezte pravidelně po menších porcích. Vyvarujte se těžkým a smaženým pokrmům a do jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny.

 

Nepřežeňte to s námahou a ven vyrazte ve vhodném oblečení

Pokud se neřadíte mezi aktivní seniory, pak při vysokých teplotách se nesnažte nic měnit. V letních dnech se raději vyhněte výrazné fyzické aktivitě, raději volte pomalé a krátké procházky v ranních nebo naopak ve večerních hodinách. Přes poledne se snažte být v klidu.

Když už vyrazíte v extrémně vysokých teplotách ven, pak vždy pamatujte na vhodné oblečení. Noste vzdušné a bavlněné kousky, které dobře sají pot. Zapomeňte na několik vrstev, mnohem lépe uděláte, když se i pod oblečení namažete opalovacím krémem s vysokým UV faktorem.

 

Sprchujte se ráno, v poledne i večer a držte se v chládku

zdroj: www.sxc.hu

V neposlední řadě je vhodné ochlazovat tělo, a to v průběhu celého dne. Pokud jsou noci tropické, pak se před spánek osprchujte. Uvidíte sami, že se vám mnohem lépe bude usínat. Sprchu si dejte i po ránu, tělo se příjemně nabudí.

Snažte se být po celý den v té nechladnější části bytu. Pokud vási tak vysoké teploty doženou, pak si skočte pod sprchu i během dne.

Reklama