Jak vybrat správný kotel?

zdroj: www.sxc.hu

Počasí se v poslední době mění jako na houpačce a tak mnoho lidí často trápí otázka vytápění. Věčné hádky, kdo půjde zase zatopit, kdo naštípá dříví, kam se uskladní a kdo to všechno nakonec zaplatí. Proto vsaďte i vy na pohodlné vytápění díky automatickým nebo plynovým kotlům.

Reklama

Pořiďte si tedy komfort v podobě tepla. Dnes si tak posvítíme hlavně na to, co sledovat při výběru toho správného kotle.

Výkon a účinnost

Hlavními znaky, podle kterých bychom se měli rozhodovat o koupi kotle, jsou výkon a účinnost. Výkonnost kotle vybíráme podle velikosti vytápěné plochy s přihlédnutím k tepelným ztrátám, které mohou například způsobovat stará netěsnící okna. Vůbec celkové zateplení domu a snížení tepelných ztrát na minimum je důležitou součástí chceme-li topit efektivně a zbytečně neutrácet.

Účinnost je druhým neméně důležitým faktorem, který nám udává efektivitu vytápění v souvislosti se spotřebou paliva. Čím vyšší je účinnost kotle, tím menší bude spotřeba paliva. Účinnost kotlů na tuhá paliva se pohybuje od 70% do 80%. Zatímco plynové kotle dosahují účinnosti okolo 90%. Nejúčinnější jsou kondenzační kotle s účinností až 108%.

Nástěnný nebo stacionární kotel?

Stacionární kotle se instalují na podlahu kotelny. Jejich výhodou je vytápění, které se obejde bez čerpadla. Naopak nevýhodou je vyšší spotřeba plynu.

Naproti tomu rozlišujeme také závěsné plynové kotle, které se instalují na vnitřní stěnu kotelny. Výhodou nástěnných kotlů je nižší spotřeba plynu a zároveň závěsné plynové kotle umožňují ohřev teplé vody.

Obsluha kotle

Jak bylo v úvodu článku zmíněno, hraje důležitou roli také obsluha samotného kotle. Máme-li starší typ kotle na tuhá paliva, tak nás v topné sezóně čeká denně minimálně několik návštěv kotelny za účelem přikládání paliva, vynášení popelu a regulaci míry hoření. Toto topení je bez nadsázky domácí prací na půl úvazku. Nezatopíte-li si, neohřejete se. U novějších kotlů s automatickým dávkováním paliva nám sice starost s přikládáním odpadá, nicméně občasného doplňování paliva a vynášení popelu se nezbavíme. Navíc nezapomínejme, že každý rok potřebujeme revizi spalinových svodů.

U plynových kotlů nám starost s obsluhou topení de facto odpadá. Na obslužném panelu si pohodlně nastavíme požadovanou teplotu nebo si rovnou nastavíme, jaké teploty si přejeme například ráno, přes den a navečer.  Topení plynem je sice oproti topení dřevem nebo uhlím dražší, nicméně je naprosto bez práce a ušetří mnoho času cenného času, který trávíme v práci nebo s rodinou.

Reklama