Jak účinně zatočit s pěti nejčastějšímu škůdci na zahradě?

Co dělat, když se na zahradu nastěhují škůdci? Slimáci, krtci, myši, vosy a mšice? Ani jednoho z nich zrovna nevítáme s otevřenou náručí. Poradíme, jak se jich účinně zbavit.

Nejméně sympatičtí nájezdníci na saláty, jahody, květiny i zeleninu. Vyrojí se navečer po dešti a je jich všude plno. Kvůli nim vám zbude jen polovina úrody. Jsou slizcí a plazí se, ano uhádli jste správně. Jedni z nejotravnějších a nejvytrvalejších škůdců našich zahrad jsou slimáci.

Slimáci

Jak je ze zahrádky vystrnadit? Na okraje záhonů vysaďte rostliny, které plže odpuzují. Určitě jim nechutná hořčice, řeřicha zahradní, šalvěj, tymián. Drastickou variantou je slimáky posolit nebo nechat „rozpustit“ v nádobě s vodou a solí, či utopit v kýblu s pivem.

 Krtek

Krtek sám o sobě by asi tolik nevadil, vysazeni však jsme na jeho chodbičky, které produkují nevzhledné krtince na trávníku. Jak krtka přesvědčit, aby šel dělat krtince na volnou louku? Můžete vysadit rostliny, které krtkovi nevoní a odradí ho od „vstupu“ na zahrádku. Vysazujte afrikány, česnek, pryšec křižmolistý a aksamitník.

Brouci v okrasných rostlinách

Paraziti jako třásněnky, svilušky, molice a mšice určitě neudělají radost, když je objevíte na svém domácím fíkusu. Například molice se velice rychle rozmnožují a dospělí živočichové se drží na výhoncích, zatímco jejich larvy na spodní straně listů, kde sají šťávu listy napadených rostlin, které tak přicházejí o barvu a rostlina postupně uvadá. Jak rostliny zachránit? Omyjte listy mýdlovým roztokem, někdy stačí škůdce sesbírat, pokud jich ještě není mnoho. Jinak rostlinu celou opláchněte pod vodou nebo odřízněte silně napadené části.

 Vosí hnízdo

Na zahradě nebo dokonce na půdě je jedno z úplně nejnepříjemnějších překvapení vosí hnízdo. Likvidace vosího hnízda je totiž docela nebezpečná. Nejlevnějším způsobem, jak zlikvidovat hnízdo v zemi, je zalít ho vroucí vodou, případně pokusit se ho ucpat. Ale pokud ho nemáte v zemi, ale na půdě pod střechou, nebo dokonce v rámu střešního okna, ucpávání vám nepomůže. Je potřeba taková místa vystříkat přípravkem, který je určený na úplné hubení hnízd, takže by se vosy neměly vracet.

 Ještěrky a myši

A na závěr ještě připomínka. Škůdci se k vám do domácnosti nemusí dostat jenom „po svých“. Kočky s oblibou přinášejí svůj úlovek ukázat domů. Tady vám poradíme jen igelitový pytel a popelnici. A nezapomeňte inkriminovaná místa důkladně vydezinfikovat.

Reklama