Jak si vybírat knížku

Znáte to, něco byste si dali. Nebo někomu byste něco dali. Ale co? Taková knížka patří i dnes mezi vítané dárky. Musí ale padnout přesně na míru vašim smyslům a očekáváním. Jak na to?

 

Reklama

 

 

Nezáleží ani tak na tom, zda si knihu kupujete nebo půjčujete. Tak jako tak o ní totiž budete přemýšlet, strávíte s ní nějaký čas a vytvoříte si na ni názor. A ona na vás. No vážně, lidé jsou totiž svými koníčky ovlivňováni, to přece znáte. Takže jak si dobře vybrat svého tichého partnera na volný čas? Nejdůležitější je si ujasnit, jaké jsou vaše čtenářské preference:

Kde budete knihu číst?

Raději si s ní po večerech doma zalezete pod peřinu nebo po obědě do zahradního altánu či si s ní chcete zkrátit cestu ve vlaku? Těžko si totiž do kabelky (nebo už tak těžké tašky) přibalíte souborné dvojvydání Zeměplochy – Muži ve zbrani & Těžké melodično, které se svou pevnou vazbou a a křídovým papírem váží 1,3 kg (alespoň dle naší kuchyňské váhy). A tak ač je to příběh hvězdných kvalit, jeho přečtení mi zabralo třikrát tolik času. Rozumějte, během každodenního poletování a přátelských setkání za vlahých jarních večerů bylo těžké si na čtení čas udělat. Snad proto mám poslední dobou raději ty tenčí knihy (tedy Zeměplochu v těch klasických láskou ohmataných měkkých vazbách s recyklovaným papírem, lehké jako peříčko, v kapesním formátu a stále stejně zábavné). Kromě formátu knihy, tak nezapomeňte přemýšlet také o tom, kolik by měla mít stran a jak náruživí jste čtenáři. Zatímco oddaní knihomolové nemají problém se stostránkovými romány, jiní čtenáři dají přednost krátkým povídkám na odlehčení myšlenek. Není na tom nic špatného.

Jaký by se vám líbil žánr?

Žánrové specifikum knih má kořeny přehluboko v historii, a tak není divu, že dosáhlo širokého rozvětvení. Žánry se spolu proplétají a dávají vzniknout něčemu zcela novému. Na počátku všeho stojíte před otázkou, zda se chcete z knihy především poučit (pak zamiřte mezi oddělení skrývající mimo jiné encyklopedie, populárně naučné knihy, životopisné knihy, odborné příručky, cestopisy a knížky rozvíjející naše koníčky) nebo se u ní pobavit. Druhá cesta nám otevře dveře s nápisem Beletrie, vedoucí do rozmanitosti lidské fantasie.  Najdeme zde knihy pro děti, pohádky, komiksy a mangu, dobrodružné romány, červenou knihovnu, horory, dramata i poezii, klasiku známou ze školních čítanek, sci-fi, fantasy a mnoho dalších nemluvě o spoustě nejrůznějších povídkových sbírek. Nechcete-li kupovat zajíce v pytli, doporučuji vám nejprve zavítat na některý ze čtenářských serverů hodnotících knihy. Osobně mám ráda Českou bibliografickou databázi, která funguje stejně jako proslulé ČSFD. Můžete si založit profil a začít knihy hodnotit, přidávat komentáře či odkazy na recenze, ale také si u knih označovat zda patří mezi vaše oblíbené, přečtené a zda jste ochotní je přiznat jako obyvatele vaší knihovničky.

 A ještě jedna praktická stránka.

Zamyslet se byste se měli také nad finanční otázkou. Knihy mají široké cenové spektrum. Počínaje cenou roční registrace v knihovně, pokračujíce neuvěřitelně rozmanitými cenami v antikvariátech (kde mimochodem můžete najít skutečné poklady. Vůně knih z antikvariátů prosákne každou stránkou knihy a nevěřili jak podmanivé kouzlo aroma historie u některých knih) až po ceny knih nových. Tady samozřejmě záleží na knihkupectví, nakladatelství, žánru a oblíbenosti autora. Vybírejte dobře a nebojte se požádat prodejce o radu. Většinou jsou to lidé, kteří knihy nejen prodávají, ale milují je stejně jako vy.

No a pak už je to zcela na vás. Jaký vás upoutá obal, jak se do knihy ponoříte a komu o ní budete vyprávět. Výběr je tak široký…

Reklama