Jak se starat o pokojové květiny

Své bydlení si mnozí z nás neumí představit bez pokojových květin. Nejedná se pouze o dekorativní předmět, ale je nutno o ně pečovat po celý rok, abychom se pak těšili z jejich krásy. Máme pro vás několik rad, jak o ně správně pečovat.

 

 

Pro pokojové květiny vybereme vhodné stanoviště. Některé chtějí polostín, jiné zase sluníčko.

Zaléváme podle jejich potřeby. Vláha je důležitá a záleží na velikosti rostliny a na ročním období. Je nutno dávat pozor na správné množství zálivky, neboť jak přemíra, tak i nedostatek vody může rostlinám uškodit.  K zalévání používáme v pokojové teplotě odstátou vodu. Vhodné je důkladné zavlažení, ale pak před další zálivkou musí zemina vyschnout.   Nezaléváme často a málo, neboť se do spodní vrstvy hlíny voda nedostane. Když zaléváme mnoho a často, voda se pak hromadí a kořeny začínají hnít.

K přesazování rostlin je ideální jarní období. Když kořeny obrůstají kolem kořenového balu, vylézají odtokovými otvory ven nebo je květináč malý, je vhodná doba k přesadbě. Rostlinky přesadíme do květináče o jednu až dvě velikosti větší.  Nemusíme vždy zvolit větší květináč, stačí odstranit starou část půdy a dát nový substrát určený pro pokojové květiny. Ten nejprve necháme vyvětrat a provzdušnit než se pustíme do samotné práce.

Přesazovat můžeme do hliněných nádob nebo do květináčů z plastů. V nabídce prodejců je velké množství v různých velikostech a barevných odstínech.

Nesmíme zapomenout také na živiny, které přidáme v podobě hnojiva a to buď do půdy (rozpustné, tekuté, tablety, tyčinky, granulát) nebo na listy.

Tipy

dávejte pozor na náhle změny teploty – špatně na rostliny působí průvan a jarní větrání

smývejte prach třeba formou sprchy, která svědčí mnohým pokojovým rostlinám

ihned se zbavte škůdců a to přípravky k tomu určenými nebo osvědčenými „babskými radami“

nakypřete občas půdu v květináči – podporuje růst a působí estetiky

Reklama
SDÍLET