Jak se pozná nemocná prostata

Prostata nebo-li žláza předstojná je mužský orgán, který se nachází pod močovým měchýřem. Skrz prostatu prochází močová trubice. Prostata zastává v organismu poměrně důležitou funkci, protože produkuje sekret, který je nezbytnou součástí ejakulátu. Problémy s prostatou postihují zejména muže nad 40 let věku. V tomto článku vám představíme hlavní příznaky poruch štítné žlázy, podíváme se i na nejčastější onemocnění i na způsob jejich léčby.

 

Nejčastější problémy

To, že s prostatou není něco v pořádku, poznají muži poměrně snadno. Příznaky jsou totiž poměrně snadno identifikovatelné. Prvním příznakem, který se dostavuje téměř u všech onemocnění prostaty, je časté močení. K tomu dochází, protože se prostata zvětšuje a tlačí na močový měchýř. Dalším příznakem je přerušované močení a také to, že je třeba vyvinout při vytlačování moči větší úsilí. Dostavuje se také pocit nedokonalého vyprázdnění. Může se také objevit inkontinence (samovolný únik moči).

Jaké nemoci mohou prostatu postihnout?

Nejběžnějším onemocněním je zvětšení prostaty. Zajímavé je, že se dostaví až u 90% mužů nad 70 let věku. Je poměrně běžné a léčí se užíváním speciálních léků, možné je užívat i doplňky stravy, které mohou podpořit správné fungování prostaty. Mnohem závažnější je rakovina prostaty. Ta má podobné příznaky jako běžné zvětšení, ovšem léčba je hodně komplikovaná. Mnoho mužů příznaky přehlíží a tak si koleduje o to, že se nemoc rozvine a žádná léčba již nezabere. Při nádorovém onemocnění se dostavuje i intenzivní bolest v podbřišku a dokonce i v zádech a dolních končetinách.

Jak se chovat?

Pokud tedy tyto příznaky prostaty pozorujete, je čas navštívit lékaře a začít problém řešit. Čím dříve to uděláte, tím dříve mohou být vaše problémy vyřešeny. Důležité je si uvědomit, že se příznaky můžou poměrně rychle zhoršovat, což výrazně sníží kvalitu vašeho života.

 

 

 

Reklama
SDÍLET