Jak připravit vnoučata na školní režim? Hlavně je školou nestrašte

Začátek školního roku je pro většinu dětí komplikovaný. Po dvou měsících prázdnin doprovázených volnějším programem, opět přichází pravidelný režim s brzkým vstáváním. Na děti zároveň čekají povinnosti učení a pravidelné sociální interakce se spolužáky. Aby byl začátek školy pro vaše vnoučata co nejpříjemnější, je vhodné dodržet několik základních pravidel. 

Co můžeme udělat pro úspěšný start nového školního roku?

Start nového školního roku je stresující nejen pro děti, ale i jejich rodiče. Proto nepřilévejme oleje do ohně a naopak se snažme všechny podpořit a uklidnit. Dodržením základních pravidel se vyhneme vypjatým situacím a vnoučata začátek školního roku zvládnou na jedničku.

V žádném případě dítě školní docházkou nestrašte, pouze tím vyvoláte negativní emoce a strach“, říká Milan Šťastný z 2+2 školy matematiky a dodává: „Školáka naopak pozitivně motivujte a vzbuďte v něm sebedůvěru. Pomůžete tím překonat obavy ze začátku školního roku, strach z učitelů i z některých spolužáků. Chybu neuděláte, když vnoučatům pořídíte sešit nebo jinou drobnou školní pomůcku s jejich oblíbenými motivy. S novým penálem nebo taškou se budou do školy více těšit,“ vysvětluje Milan Šťastný.

Vnoučata na ranní vstávání připravte pravidelnou aktivitou

Pokud u vás vnoučata trávní poslední prázdninové dny, dopředu se s nimi domluvte na pravidelném programu, který bude začínat již od osmi hodin. Program nemusí být na celý den, stačí ranní rozcvička, sběr hub nebo krmení domácích zvířat. Cokoliv, co pro děti bude příjemnou aktivitou, kterou začnou den. Nenásilnou formou tak vnoučata připravíte na brzké vstávání do školy.

Základní rady, jak pomůžete připravit vnouče na školní režim:

  • Dítě školní docházkou nestrašte.
  • Školáka pozitivně motivujte.
  • Režim dřívějšího vstávání pozvolna nastavte dříve, než začne škola.
Reklama