Jak poznat rakovinu tlustého střeva

Česká republika drží v porovnání s ostatními vyspělými státy světa první místo ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Toto smutné prvenství vyjádřeno v číslech znamená, že každý rok je tento typ rakoviny diagnostikován u více než 8 000 lidí a u více než poloviny z nich je již rakovina v takovém stádiu, že se nedá léčit. I vy byste měli vědět, že je možné rakovinu tlustého střeva včas odhalit a poté i úspěšně léčit. Jak ji poznat, se dozvíte právě v tomto článku.

 

Je to dlouhodobý proces

Na rozdíl od jiných typů rakovin, se rakovina tlustého střeva nerozvíjí tak rychle, což je pro nás všechny velkou výhodou. Pokud se budete pozorovat, můžete její příznaky včas odhalit, a tak si vlastně zachránit život!

Příznaky jsou jasné i pro laika

Příznaky počínající rakoviny tlustého střeva může dobře odhalit i laik. Mezi ty nejvýraznější rozhodně patří problémy s vylučováním. Objevuje zácpa či průjem a to vždy na delší dobu a bez přímých příčin (například kvůli konzumaci tučného jídla apod.). Další zjevnou příčinou jsou bolesti v podbřišku. Zpočátku se objevují nahodile, později přechází v bolest trvalou. Dále se objevuje také nechutenství, únava, pocity na zvracení či trvalá nevolnost. Příznakem rakoviny je i krev ve stolici. Jestliže podobné příznaky na sobě začnete pozorovat, neváhejte a okamžitě navštivte lékaře, který provede náležitá vyšetření (patří mezi ně i nepříjemná kolonoskopie, ale musíte to vydržet) a poté stanoví diagnózu.

Jaká je šance na vyléčení?

Jak jsme již naznačili – vždy závisí na tom, v jakém stádiu je rakovina odhalena. Čas hraje významnou roli. Na jednu stranu – ročně na tento typ rakoviny zemře v České republice až 4 000 lidí, ovšem naopak je i 4 000 lidí úspěšně vyléčeno! Nepodceňujte tuto hrozbu, nikde není psáno, že se rakovina právě u vás neobjeví! Lékaři také doporučují, aby muži i ženy nad 45 let chodili na preventivní prohlídky.

Reklama
SDÍLET