Jak posílit svaly pánevního dna

V současnosti se stále více žen potýká s nekontrolovaným únikem moči. Jelikož problematika inkontinence je pro nás stále tabuizovaným tématem, málokdo ví, že se těmto nepříjemným potížím dá předcházet. Vhodnou prevencí, někdy i pomocí, je posilování svalů pánevního dna.

Právě ochabnutí svalstva pánevního dna je totiž jednou z nejčastějších příčin inkontinence. Tato skupina svalů je navíc zásadní pro správnou činnost močového měchýře, střev i dělohy. Svalstvo pánevního dna by tedy mělo být co nejpevnější. Pánevní dno je nejvíce oslabováno v těhotenství a po porodu. Za oslabené svalstvo pánevního dna však může také nadváha, nesprávné držení těla, nošení těžkých věcí nebo chůze na vysokých podpatcích.  

Jak správně posilovat svaly pánevního dna?

Odborníci doporučují začít s posilováním svalů pánevního dna již u patnáctiletých slečen a pokračovat v něm průběžně celý život. Správně posílené svalstvo pánevního dna totiž zajišťuje kvalitnější sexuální prožitek a pomáhá udržet správnou polohu močového měchýře i správné postavení pánve. Díky tomu pak v budoucnu hrozí menší riziko inkontinence.

K dosažení viditelných úspěchů je vhodné pánevní dno procvičovat několik měsíců, zhruba deset až dvacet minut denně. První zlepšení je zpravidla cítit zhruba po třech měsících. Ani poté ale není dobré s cvičením přestávat. Ideální je svalstvo pánevního dna posilovat i po zlepšení každý den, jedině tak totiž lze zajistit jeho dobrou funkci.

Nejvhodnější je praktikovat tzv. Kegelovy cviky, které vyvinul na konci padesátých let americký gynekolog Arnold Kegel. Díky tomuto cvičení dochází k posilování svalů v oblasti močové trubice, genitálií i konečníku. Pokud s cvičením tohoto typu nemáte žádné zkušenosti, je vhodné poradit se s odborníkem. Podmínkou úspěchu je totiž správný nácvik a bezchybné provádění cviků. Cviky pak můžete provádět téměř kdekoliv (např. v autobusu, kině či práci), aniž by si toho někdo všimnul.

Když cvičení (zatím) nestačí

Jak již bylo řečeno proces zpevňování svalů pánevního dna, je záležitost na delší dobu. V současnosti je ale naštěstí na trhu velké množství různých absorpčních pomůcek, které pacientům s inkontinencí pomáhají žít normální život.Příkladem jsou inkontinenční vložky a natahovací kalhotky značky Depend. Ty jsou vybavené ultra absorpčním jádrem, které zajišťuje rychlé vsáknutí moči a její následné uzavření uvnitř kalhotek či vložky. Díky tomu nedochází k unikání nepříjemného pachu.

 Základem pro návrat do normálního života pro pacienty s inkontinencí je tedy vždy správná prevence a používání vhodných absorpčních pomůcek. Jedině tak totiž tento intimní problém přestane být překážkou v  pracovním a společenském životě.

Převzato z tiskové zprávy Botticcelli s.r.o.

Reklama