Jak na rušivý hluk od sousedů?

Budí vás ve spaní ruch? Jízda výtahu, zabouchnutí dveří nebo přímo zvuky ze sousedního bytu? Možná se budete divit, hluk se nemusí šířit pouze v panelových domech a od sousedů. Častým zdrojem nežádoucích zvuků je i domácí prostředí. V dnešním článku vám poradíme, jak nežádoucímu hluku předejít.

Možná si říkáte, že jste si již na všechny ty zvuky za ta léta zvykli a že je prostě ignorujete. Jenže možná taky ne. Pokud vás vyruší každý nepatrný zvuk a rozptýlí vaší koncentraci je nutné problém řešit. Permanentní vystavení hluku totiž může vést k zdravotním problémům, kterými jsou bolest hlavy, migréna, častá únava, podrážděnost nebo nespavost.

S čím začít jako první? Nejdříve musíte identifikovat, odkud k vám hluk přichází. Ne vždy totiž zvuky mohou přicházet z vašeho okolí či od sousedů, často se zdroj může ukrývat ve vašem pokoji. Typickým příkladem je lednice, většinou tedy stará lednice.

Jenže co když problém není ve starých spotřebičích? Potom je důležité zvážit rozmístění a celkové uspořádání nábytku v pokojích. Možná se divíte, ale správné rozmístění nábytku, především v rozlehlých místnostech má na akustiku vliv.  

Účinná akustická izolace

Jestliže ani přemístění nábytku nepomohlo, pak je na čase provést úpravu bytu akustickou izolací. Kvalitní akustická izolace dovede totiž snížit hladinu hluku až o 55 %. S dvojitou vrstvou dosáhnete až 85 % snížení hluku. A to je opravdu znát.

My doporučujeme akustickou pěnu Silent Foam 120, která je vhodná do konstrukcí stěn, stropů i podlah. Izolace je vyrobena z kousků polyuretanové pěny, které jsou pod vysokým tlakem slisovány. Díky tomu vyniká materiál výbornou zvukovou nepropustností.

Pěnovou izolaci je přesto vhodné doplnit neprůzvučným materiálem v podobě speciálních akustických desek, které tvoří vnější část izolační obálky. Do jisté míry můžete použít i sádrokartonové desky.

Tip na kvalitní odpočinek

Pokud si ale přejete, aby váš spánek nebyl skutečně ničím rušený, pak věnujete pozornost také světlu, které proniká do vaší ložnice. Pro kvalitní spánek je nejlepší absolutní tma. Tu ale v noci narušuje pouliční osvětlení. Proto myslete i nové žaluzie, které zamezí pronikání nežádoucího světla.

Podaří-li se vám izolovat rušivé elementy, ať už v podobě hluku nebo světla, sami uvidíte, že váš odpočinek bude daleko kvalitnější než dříve.

 

Reklama