Jak na krásný úsměv a svěží dech

Péče o dutinu ústní patří mezi základní hygienické úkony. Bez vlastního zubního kartáčku nedáme ani ránu, často se objevuje vedle make-upu či hřebenu v dámských kabelkách. Kartáček je naším věrným pomocníkem v boji za krásný úsměv a svěží dech, na pomoc přibíráme i antibakteriální ústní vody, dentální nitě, škrabky na jazyk… Přesto trpí velká řada lidí zdravotními problémy s dásněmi doprovázenými nečistým dechem a dalšími obtížemi.

Zdánlivě neškodný biofilm je tvořen mikroskopickými zbytky potravy, ve kterých se usazují kolonie bakterií. Pokud zubní plak včas a správně neodstraníme, hrozí riziko vzniku zubního kazu, případně zánětu dásní. Potíže s dásněmi se objevují u řady lidí ve věku nad 25 let, nejčastějšími projevy jsou citlivé, zanícené dásně. Dalšími příznaky jsou zápach z úst, nepříjemná pachuť, případně uvolňující se zuby. Navíc se mohou patogenní bakterie dostat do těla a způsobovat závažné infekce, které v extrémních případech mohou vést až k srdečnímu infarktu či zvyšovat riziko předčasného porodu u žen.

Podceňovat zubní plak se nevyplácí

Onemocnění podpůrných tkání zubů postihuje až 85 % české populace, s problémy různého stupně bojují rovným dílem muži i ženy. K rizikovým faktorům potíží s dásněmi i závěsným aparátem zubů patří průmyslově zpracovaná strava bohatá na jednoduché cukry, které bakterie přímo milují. Stav dásní prokazatelně zhoršuje kouření, dalšími faktory můžou být cukrovka, těhotenství či jiné hormonální výkyvy.

Rusníková_small„Nepříjemná pachuť v ústech, špatný dech, povlak na jazyku či zvýšená kazivost zubů jsou nezanedbatelné signály, že byste měli věnovat péči o dutinu ústní větší pozornost. Kromě klasického čištění zubů je dobré provádět antibakteriální výplachy úst, které umí bojovat s nežádoucími mikroorganismy osidlujícími ústa. Pokud ale trpíte záněty či dokonce krvácením z dásní, měli byste se zcela vyhnout ústním vodám s obsahem alkoholu, které ústní sliznici zbytečně dráždí a přesušují. Šetrnou, ale zároveň účinnou alternativou, jak pomoci nastolit rovnováhu v ústní mikroflóře, je výplachová ústní voda Pythie Bio Plus. Ta obsahuje unikátní složení mikroflóry, která pomáhá biologickým způsobem likvidovat patogenní bakterie, čímž příznivě působí v ústní dutině při sklonu k zánětům dásní,“ říká dentální hygienistka Lenka Rusinková.

Reklama
SDÍLET