Jak bojovat proti nemoci králů? Nejlepší prevencí je zdravá životospráva

Pakostnice neboli onemocnění známé pod názvem dna či nemoc králů dovede člověku nejen zkazit celé dny, ale může vést k chronickým potížím. Především k onemocnění kloubů. Dnu v hlavní míře způsobuje nezdravá životospráva. V dnešním článku se zaměříme na příznaky pakostnice, její projevy i na možnosti léčby a prevenci.

Pod názvem dna se skrývá metabolické onemocnění, které je zapříčiněno nadměrnou tvorbou kyseliny močové. Respektive při tomto onemocnění lidský organismus produkuje málo trávicího enzymu urikázy, který běžně kyselinu močovou rozkládá. Pokud není kyselina močová rozložena a vyloučena ledvinami z těla ven, začne krystalizovat a ukládat se ve tkáních a kloubech.

 Příznaky nemoci králů

Následkem této krystalizace trpí nemocní dnou různými příznaky, které se liší podle stádia onemocnění. Většinou to jsou ostré bolesti, záněty kloubů nebo akutní záchvaty dny, kde dochází k velké citlivosti a bolestivosti kloubů. Mezi prvními napadenými klouby bývá palec u nohy. Když není onemocnění léčené, ukládají se krystaly kyseliny močové do chrupavek kloubů a způsobují chronické bolesti.

Čím je dna způsobena?

Onemocnění se přezdívá nemoc králů, která má základ v historických dobách, kdy králové vedli nespořádaný život, dopřávali si masitá a tučná jídla a konzumovali alkohol. V dnešní spotřební době máme podobný problém. Je těžké udržet si zdravou životosprávu a vyvážený jídelníček.

 Jak dnu léčit?

Akutní záchvaty dny zmírňují léky na lékařský předpis. Nejčastěji se používají nesteroidní protizánětlivé léky. Náhlou bolest pomohou zmírnit ledové obklady přikládané několikrát denně po dobu 20 až 30 minut.

Druhou a dlouhodobou fází léčby dny je snížení hladinu kyseliny močové v krvi. Toho lze docílit úpravou stravovacích návyků, dodržováním diety a zdravé životosprávy. Zdravý životní styl je vhodné udržovat i po odeznění příznaků, jelikož u 60 % lidí trpící dnou, dochází k dalšímu záchvatu do jednoho roku.

Uvádí se, že neléčené akutní záchvaty dny odezní během pěti dnů. I přesto nemoc nelze podceňovat. Neléčená akutní dna se může rozvinout v chronickou dnu, která vede k poškození kloubního povrchu a deformaci kloubů.

Reklama