Intolerance na laktózu: Co vše byste měli vědět o alergii na mléko

I když trpíte intolerancí laktózy, nemusíte vyřazovat všechny mléčné produkty, jak si mnozí mylně myslí. Chce to jen neodbývat etikety na obalech potravin. Co to je bezlaktózová dieta? A jak díky úpravě jídelníčku se této potravinové alergii ubránit? To vše se dozvíte v dnešním článku.

 

 

Bezlaktózová dieta neboli také laktózovou intoleranci je potřeba dodržovat při alergii na mléčné výrobky. Ne všechny jsou však pro pacienty tabu.

Co je to bezlaktózova dieta?

Bezlaktózová dieta při laktózové intoleranci je tedy dietou bez absence laktózy anebo s jejím nízkým obsahem. Jinak řečeno bezmléčná dieta se může objevit kdykoliv během našeho života. Jejími příčinami je například zvracení, průjem či atopický ekzém. Důležité je však rozlišovat, zda máte nesnášenlivost přímo na laktózu nebo jen alergii na některou ze složek mléka.

Jak zjistím intoleranci laktózy?

Zdroj: pixabay.com

Vyšetření laktózové intolerance se vykonává prostřednictvím výdechového laktózo-tolerančního testu. Test je však zcela jednoduchý, nebolestivý a hlavně přesný. Po vypití roztoku laktózy se v pravidelném čase měří koncentrace vodíku ve vydechovaném vzduchu. A právě díky tomuto se zjistí, zda je pro vás bezlaktózová dieta vhodná či nikoliv.

Lze intoleranci laktózy léčit?

Ano. Ovšem není v tomto případě možné mluvit o léčbě jako takové. Existují však všemožné potravinové doplňky, které obsahují jednak látku laktáza či probiotika. A právě probiotika napomáhají ve střevech ke štěpení malého množství pravidelně konzumované laktózy a dokážou tak zmírnit její negativní důsledek.

Jaké potraviny jsou vhodné?

I přestože se pacientům s bezlaktózovou dietou doporučují vynechat z jídelníčku všechny potraviny obsahující mléko, a to v jakékoliv podobě. Najdou si i ty přijatelné. Za relativně vhodné potraviny lze považovat šlehačku, máslo, přírodní jogurty, zralé tvrdé sýry v podobě například ementálu či parmezánu, zakysanou smetanu a v neposlední řadě také všemi dobře známý kefír. Existují však i mléčné výrobky, které zcela postrádají obsah laktózy. Bohužel jejich cena je často až třikrát vyšší než u „obyčejných“ potravin. A přinášíme vám i jeden vzorový jídelníček.

Zdroj: pixabay.com

Snídaně – celozrnné cereálie s bezlaktózovým nízkotučeným mlékem, pomeranč, čaj

Svačina – koktail z bobulového ovoce

Oběd – salát Caesar s grilovaným kuřecím masem, vícezrný rohlík, minerálka

Svačina – směs sušeného ovoce a oříšků, pomerančový džus

Večeře – dušená rýže s cibulkou a rajčátky, růžičková kapusta, minerálka

 

Reklama
SDÍLET