I v zimě se zelená

Každý milovník květin ví, že kromě jehličnatých stromů, které si majetnicky odneseme domů, abychom je nazdobili a provoněli jimi dům, jsou i mezi rostlinkami zástupci neodmyslitelně spojení se zimou.

 

Reklama

 

Jmelí

Jmelí má přibližně 100 druhů, přesto v ČR roste pouze jediný druh tohoto poloparazitického keříku. Listy jsou někdy zakrnělé na pouhé šupiny, jindy jsou plně vyvinuté. Vidličnaté květenství je úžlabní nebo koncové a skládá se z 1-7 květů. Keltskými druidy bylo jmelí považováno za posvátné, protože si drželo svou zelenou barvu po celou zimu. Věřili, že vyléčí každou chorobu a funguje i jako protijed. V antice sloužilo jmelí i jako kadidlo a vykuřovaly se s ním domy.  Dnes symbolizuje plodnost a štěstí a lásku, stejně jako polibky, které se pod ním předají.

Vánoční hvězda

Středoamerická rostlinka nazývaná též Poisentie nebo pryšec nádherný už k vánocům zkrátka neodmyslitelně patří. Ačkoli existuje v několika barevných variantách, patří stále mezi nejoblíbenější právě její klasická červenolistá verze. Ani její pěstování není tak složité, jak by se mohlo zdát. Už po nákupu bychom měli rostlinku ochránit před mrazem silnou vrstvou papírového obalu a po příchodu domů jí vybrat slunné místo bez průvanu. Substrát v květináči udržujeme vždy vlhký, nikdy ne suchý, ale vánoční hvězdě nesmí také v misce stát voda. Po vánocích obvykle Vánoční hvězdě opadají květy i listy, tehdy je ideální čas ji přemístit do chladnější místnosti a zaléváme ji jen jednou týdně. V polovině září ji pak začneme dopřávat deset hodin slunečního světla. Na zbytek dne ji opět schováme např. do krabice, jinak by se nám nestihla vybarvit a zůstala zelenolistá. A teď už stačí jen nápaditý vánoční obal.

Inspirovat se můžete například v článku Idnes.cz http://bydleni.idnes.cz/vanocni-hvezda-dekorace-a-navod-k-pestovani-fk3-/stavba.aspx?c=A071207_165048_rodinne_domy_web .

Vánoční kaktus

Flor de maio kvete v období Vánoc bílými, žlutými, růžovými až červenými zvoncovými květy a právě proto získal své české jméno, stejně jako jeho blízký příbuzný, kvetoucí na Velikonoce. Musím se přiznat, že můj vánoční kaktus několik let vytrvale odmítal kvést, přesto jsem se letos konečně dočkala. Přitom stačilo dodržet pár jednoduchých pravidel:

  • Vánoční kaktus je dobré nechat přezimovat na chladnějším místě
  • Kaktus můžeme důkladně zalít, avšak mezi zálivkami necháváme zeminu dost proschnout
  • V období kvetení zajišťujeme dobrou vlhkost vzduchu a rosíme listy (ne květy)
  • po nasazení poupat rostlinu zásadně nepřemisťujeme
Reklama