I senioři jsou aktivními řidiči

Závislost na dopravě nám mnohdy dokáže zkomplikovat život. Potřebujeme se dopravit k lékaři, na nákup, na chalupu nebo jen navštívit známé. A s hromadnou dopravou to je komplikované.

 

 

 

Bydlíme-li na vesnici, musíme se podřídit jízdnímu řádu, mnohdy přestupovat a taky mnoho nákupu autobusem nesvezeme. Není nic neobvyklého, když jsou senioři aktivními řidiči.

Má babička, která před pár dny oslavila krásných 70 let, aktivně řídí celý svůj život. Před dvěma lety jí staré auto dosloužilo, ale to babičku nepřimělo pověsit klíčky na hřebík, jak by si mnozí mysleli. Sama nechce být závislá na rodině, aby jí pokaždé někdo zavezl, kam potřebuje, proto se rozhodla pro nákup ojetého automobilu.

Spolehlivost a nízká spotřeba

Společně jsme vybrali malý vůz Peugeot 107. Hlavními kritérii výběru byl malý obsah motoru, tedy 998 ccm. S tím se pojí také levné povinné ručení.  I přes svůj nízký obsah je automobil velice svižný v rozjezdech a navíc je příznivá také jeho malá spotřeba.

Dalším faktorem výběru byly rozměry vozu. Pro co nejlepší řízení ve městě a snadné parkování, mělo být auto pokud možno co nejmenší. Peugeot 107 všechny tyto parametry bez problémů splňuje. Malá velikost vozu si svou daň vybrala na poměrně malém kufru. Převeze běžný rodinný nákup, ale na převoz pytlů s cementem příliš nemyslete. To však od městského vozu nemůžete ani čekat.

V interiéru je Peugeot 107 překvapivě velký a prostorný. Jako velice pohodlný se osvědčil posilovač řízení, se kterým je parkování naprostá hračka. Aby to nebyla jen samá chvála, Peugotu 107 bych vytkl hlučnější motor, který je u litrového obsahu zapříčiněn tříválcovým motorem. Na můj vkus má stosedmička o něco více tuhé tlumiče.

Jinak ale auto splňuje vše, co se od něj očekává. Babička si pohodlně dojede na nákup nebo k lékaři. Její cestování není nikým omezeno, takže si může v klidu užívat penze a vyrážet na výlety. Podstatná věc, kterou jsem ještě nezmínil, je samotná cena. U ojetých stosedmiček s rokem výroby 2008 a najetými 100 000 km se cena pohybuje okolo sedmdesáti tisíc. A to není tak závratná cena za plnohodnotné a moderní auto.

Reklama