Historie břitvy

Nejen v dnešní době lidé dbají na svůj zevnějšek, a tak není divu, že většina mužů preferuje hladké oholení či alespoň pěstěné strniště nebo decentní bradku. Historie břitvy však sahá až daleko do dob pravěku.

 

 

 

Už 30 000 let př. n. l., kdy člověk dovedl k dokonalosti štípání kamene, se objevili i zároveň první pazourkové holicí nástroje. Největší boom však nastal až se zpracováváním kovů. Nejstarší holicí břitvy, tak byly vyrobeny z mědi, a pochází z oblastí Indie a Egypta. A právě z Egypta pochází také první zmínky o lazebnicích a lazebnických školách, a hlavně vznikla dnes všem velice známá faraonská bradka.

Dalším vývojem břitvy prošly ve Starověkém Řecku a mírný úpadek zaznamenaly ve středověku. První skládací břitva se však objevila až v 18. století v Anglii a za jejím vznikem stál Benjamin Huntsman. O pár desítek let později ji poté William Henson přidal rukojeť a břitva tak dostala nový rozměr. V 19. století se stalo samozřejmostí, že každý správný gentleman měl jednu či dokonce i více doma.

Vraťme se ale ještě ke konci 18. století, tehda totiž ve Francii Jean Jacques Perret vynalezl první holící strojek. Ve 20. století se tedy už i holicí strojky rozmáhají do domácností, a vytlačují tak obyčejné a všem dobře známé břitvy.

Ať už se ale píše rok 2013 nebo se vrátíme zpět do dob Starověkého Řecka, Říma či Egypta, vždy byly a jsou vousy považovány za symbol zanedbanosti. A přeci každý ví, že hladce oholená tvář dodá všem mužům na mladistvém vzhledu a i nejedna žena jistě jejich snahu ocení.

A nakonec pár rad pro dokonalé holení

Na holení se rozhodně nevyplácí šetřit. Pamatujte, že vaše oholení bude takové, jak kvalitní je váš holicí strojek.

To samé platí i o levných holicích pěnách. Mnoho z nich obsahuje alkohol, který jak známo vysušuje pokožku. Proto je lepší pořídit si raději kvalitní mýdla na holení.

Nejméně náchylná pokožka k holení je večer, proto právě v podvečer se vyplatí vzít štětku,mýdlo, holicí strojek a oholit vaši tvář do hladka.

Holit byste měli začít nejprve tváře, pak krk a nakonec knírek a bradku. A po holení nezapomeňte obličej opláchnout studenou vodou, abyste se zbavili všech zbytků mýdla.

Reklama