Hildegarda z Bingenu předčila svou dobu. Poznejte recept z 12. století proti kornatění tepen

Hildegarda z Bindenu, zdroj: wikimedia.org

Hildegarda z Bingenu neboli také Sybila Rýnská byla německou křesťanskou lékařkou, abatyšé, zakladatelkou dvou klášterů a především vzdělanou, osvícenou a aktivní ženou, která žila ve 12. století. Její všestrannost i dílo daleko přesáhlo dobu, ve které žila. Na konci 16. století byla Hildegarda prohlášená za svatou. Seznamte se s impozantním životem světice a poznejte recept z 12. století, který je prevencí vůči kornatění tepen.

Reklama

Hildegarda se narodila do urozené rodiny v roce 1098 v Bermersheimu nedaleko Mohuče. Již v osmi letech byla dána do péče kláštera Sv. Disiboda u Bingenu, kde se jí dostalo patřičného vzdělání. Později se v klášteře stala abatyší. Od dětství mívala Hildegarda božská vidění, ve kterých ji podporovala její učitelka a představení kláštera Jutta ze Sponheimu.

Později o svých vizích začala Hildegarda psát. Ve svých dílech pojednávala o medicíně, roli církve, zabývala se myšlenkami kosmologických úvah a věnovala se ženskému principu a jeho odrazu v církevním učení. Podle svých futuristických vizí a moderního pohledu se Hildegardě z Bindenu přezdívalo Sybila Rýnská. Svými úvahami si na svou stranu naklonila církevní představitele, včetně papeže, panovníky i řadové mnichy a širokou veřejnost.

Vynikala v léčitelství, filozofii i umění

Zásah Hildegerdy z Bindenu je široký. Od futuristických literárních úvah, přes léčitelství až po malování a komponování ženských chorálů. Ve všech zmíněných oborech vynikala. V oblasti léčitelství například doporučovala konzumovat převařenou vodu, zapsala základní postupy pro léčení tehdy známých chorob a jako první publikovala první písemný recept na vaření piva.

Těžce nemocné pacienty léčila špaldou

Hildegarda z Bindenu zapsala či sama vyvinula mnoho léčitelských receptů, z nichž mnohé opět nachází uplatnění i v dnešní době. Například těžce nemocné pacienty léčila špaldovou pšenicí, o které prohlásila: „Kdyby už člověk nemohl nic jíst a nic mu nepomáhalo, špalda jej postaví na nohy.“

Recept z 12. století proti arteroskleróze

Poznejte jeden z Hildegardiných receptů z 12. století, který je prevencí vůči arteroskleróze neboli kornatění tepen.

Vezmeme litr přírodního bílého vína, nejlépe odrůdy ryzlink a 150 g pravého včelího medu. Když se na jaře zazelená pelyněk, rozdrtíme jeho listy a vytlačíme šťávu přes plátno. Potom svaříme med ve víně a přidáme šťávu z pelyňku. Chuť pelyňku nemá překrývat chuť vína a medu. Z toho potom pijeme ráno nalačno dva doušky každý druhý den. To léčí ledviny a zahání melancholii. Oči se projasní, srdce se posílí a zabrání se onemocnění plic. Lék ohřívá žaludek, vyčistí vnitřnosti a navodí dobré trávení

Úmrtí Hildegardy z Bindenu doprovázely mimořádné úkazy

Hildegarda z Bingenu zemřela 17. září 1179 v úctyhodném věku 81 let, který byl ve 12. století naprosto mimořádný. Podle kronikářů se v době úmrtí objevily na nebi dvě duhy, které se protínaly. V jejich průsečíku zářilo světlo ve tvaru měsíce a v něm byl rudý kříž.

V 16. století byla prohlášená za svatou

Již během dlouhého života považovali lidé Hildegardu za svatou, za kterou byla prohlášena na konci 16. století. V roce 2012 papež Benedikt XVI. prohlásil Hildegardu z Bingenu společně s Janem z Ávily za učitele všeobecné církve. Světice je patronkou přírodovědců, filologů a esperantistů.

Svatá Hildegarda z Bingenu byla fascinující osobností, jejíž dílo nepřestává udivovat dodnes. Není tedy divu, že o Hildegardě byl v Německu natočen působivý film.

Reklama