Funkcionalistický klenot – vila Tugendhat v Brně

Jistě každý z Vás jednou navštívil Brno, třetí největší město v České republice. Každému je známá vojenská pevnost Špilberk s pověstnými katakombami, Zelný trh nebo dominanta města, kterou je katedrála sv. Petra a Pavla. Málokdo ovšem zavítal do vily Tugendhat.

 

Reklama

Vila se nachází nedaleko centra města, je dobře přístupná městskou hromadnou dopravou i pěším turistům. Díky své ojedinělosti, která nemá ve světě obdoby, byla zapsána na prestižní seznam UNESCO památek a je tím pádem významným turistickým cílem.

A v čem je vila tak unikátní? Na první pohled z ulice je lehce přehlédnutelná. Největší bohatství vila skýtá ve svých útrobách. Byla postavena před první světovou válkou, přesněji v roce 1928 a byla dostavěna v rekordním čase dvou let.  Na zakázku si ji nechali postavit manželé Tugendhatovi významným německým architektem.

Na svou dobu byla vila převratná v mnoha ohledech. Unikátní je ocelová konstrukce a otevřený prostor, který je opticky dělen pouze závěsy. Na stavbu bylo použito velké množství skla a citlivě bylo vybráno také interní zařízení. Ojedinělý je také systém, který umožňoval zapustit okna hlavního obytného prostoru do země. Neobvyklý byl také způsob vytápění teplým vzduchem, který byl do prostředního patra vháněn otvory ve zdi.

Celková suma po dokončení vily se vyšplhala na 5 milionů korun, v porovnání s ostatními stavbami v tehdejší době byla tato částka horentní. Vila si prošla od svého postavení nelehkými obdobími. Během světové války byla velmi poškozena, později byla využívána k mnoha účelům. Zároveň si prošla několika náročnými rekonstrukcemi, poslední byla dokončena v letošním roce, kdy se od března opět otevřela pro veřejnost.

Navštívit je možné 3 prohlídkové trasy. Zájem o návštěvu je tak veliký, že se na stránkách památky doporučuje rezervace měsíc dopředu. Cena vstupného je poměrně vysoká. Primátor města ji ale obhajuje tím, že se jedná o zcela unikátní stavbu. A má pravdu, návštěvu vily Vám vřele doporučuji.

Reklama