Freudův Příbor

Léto se nezadržitelně blíží a dává nám to pěkně znát. Co bychom to ale byli za turisty, kdybychom se tímto spalujícím počasím nechali odradit. Každopádně pamatujte – zdraví je na prvním místě – takže pokrývku hlavy s sebou, a stejně tak dostatek tekutin, vyrážíme. Tentokrát do Příbora.

Příbor je nejstarším městem okresu Nový Jičín. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1251 v listině markraběte moravského a později také českého krále Přemysla Otakara II. Město se ve své historii nevyhnulo mnohým pohromám a především za třicetileté války velmi trpělo, když třikrát vyhořelo. V roce 1713 bylo město postiženo morem. Za Marie Terezie bylo drancováno pruskými vojsky. Rozhodně toho nebylo málo.

Reklama

Výklad názvu města Příbor je dodnes sporný. K výkladu z německého Vriburch – tj. Freiburg, česky „svobodný hrad“ nebo „hrad, k němuž je volný přístup“ se nakonec přiklonil náš přední znalec Rudolf Šrámek v letech 1975 a 1980 a po něm Jaroslav Bakala v roce 1976.

V povědomí široké veřejnosti se ovšem Příbor dostal především díky svému nejslavnějšímu rodákovi, kterým je světoznámý lékař a psychoanalytik Sigmund Freud (1856 – 1939). Turisticky nejatraktivnějšími jsou pak právě kulturní památky spojené s osobou zakladatele psychoanalýzy. Jedná se jak o zrekonstruovaný rodný dům, tak o muzeum a pamětní síň, které Vám zprostředkují nejen nahlédnutí do života profesora Sigmunda Freuda, ale také do historie města Příbor.

Návštěva města ale stojí za to i v případě, že nemáte chuť objevovat další památky. Ať vyrazíte kterýmkoliv směrem, jistě si užijete příjemnou procházku – poklidná atmosféra Příbora k tomu přímo vybízí. Zvláště pak ve večerních hodinách, například po březích řeky Lubiny, s krásným výhledem na kostel Narození Panny Marie.

Příjemné cestovaní!

Historie města převzata z webu www.pribor.czzdroj: Václav Peter, Lubomír Loukotka – Procházka starým Příborem

Reklama