Efektivní úklid? A jaký je ten váš?

Úklid, stejně jako cokoliv jiného, má svou historii. Dnešní typ úklidu bychom mohli považovat za výdobytek moderní doby. Stejně jako se měnilo vybavení bytu, úklidové pomůcky, měnil se také způsob uklízení. Dnes máme k dispozici celou řadu prostředků a pomocníků k úklidu, a to od těch multifunkčních až po ty vysoce specializované. A jak vypadá váš úklid?

I dříve vyžadovali lidé ve svých domovech pořádek, a přesto nebo právě proto, že neměli tak dokonalé vybavení jako my dnes, hledali způsoby a možnosti, jak s nepořádkem zatočit. Doma vyrobené metly, obyčejné hadry a stěrky, čisticí prostředky vyráběné z doma dostupných surovin – s tím si musely tehdejší hospodyňky vystačit.

Jsme dnes efektivnější?

Odpověď není tak jednoznačná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Obzvlášť při používání čisticích prostředků je třeba ostražitosti. Co může být v něčem prospěšné, může mít i jiné nežádoucí účinky. Týká se to především nadměrného používání čisticích prostředků. Na každém obalu je uvedeno přesné dávkování, při větší koncentraci větší čistoty nedocílíte.

“Lidé si často myslí, že pokud použijí větší množství čisticího prostředku, bude jejich úklid kvalitnější. Není to pravda. Pokud si vyberete kvalitní čisticí prostředek, jako Fixinela nebo Diava, a dodržíte doporučené dávkování, můžete se na jejich účinek spolehnout a navíc šetříte vaši peněženku i životní prostředí,” komentuje Marta Matyášová ze společnosti Tatrachema.

Navíc každý máme jiný styl uklízení se svými výhodami i nevýhodami, máme pro vás 4 obecné typy. Který je ten váš? J

„Každý den trošku“

Pokud nejste zastánkyní obrovských nárazových úklidů a najdete si na malý úklid čas každý den, můžete si vypracovat malý plán a každý den věnovat úklidu např. 20 minut. Během této doby zvládnete běžný provozní úklid + něco málo navíc, za týden pak máte splněných 7 malých úkolů a velký nárazový úklid není potřeba.

„Maminčina velká sobota“

Přes týden vám nezbývá čas ani energie? Máte ráda úklid pěkně najednou a pohromadě? Často je tou dobou sobotní dopoledne a doma to jenom lítá, řada z nás tento typ úklidu zná z dětství u svých maminek. Přestože to není žádná závratně zábavná činnost, máte sobotní odpoledne a celou neděli pro váš odpočinek.

„Na háku“

Na první pohled taková domácnost úplně nevypadá jako klícka, ale zase odpadá stres s plánováním a pevně stanoveným uklízením. Úklid probíhá až v době, kdy už je to opravdu potřeba.

„Chorobná závislost“

Úklid by měl sloužit k tomu, aby nám doma bylo dobře a mohli jsme tam načerpat síly. Čeho je moc, toho je však příliš. Pokud je někdo na uklízení závislý, síly mu to naopak ubírá, a to platí i pro ostatní, kteří s takovým člověkem sdílejí domácnost.

Tip na závěr: Nehrňte se do všeho na vlastní pěst

Pokud nebydlíte sama, zapojte do úklidu přítele, manžela i děti. Luxování či mytí nádobí jsou činnosti, které jim můžete bez obav svěřit.

Lucie Paseková

Reklama
SDÍLET